Ako si udržať rovnováhu počas jesene? Poradí vám tento ajurvédsky sprievodca ročnými obdobiami.


Jeseň sa začala, dni sa ochladzujú a listy začínajú padať zo stromov. Táto zmena má vplyv na každého z nás a tak prináša určité riziká aj pre naše zdravie. Pre mnohých je to úžasné ročné obdobie, avšak na to, aby sme si ho užili a počas prechodu z leta na jeseň zostali vyvážení a zdraví, je potrebné pochopenie jeho povahy.

Jeseň a váta dóša
Ajurvéda vraví, že počas každej ročnej sezóny prevláda určitý element. Jeseň je obdobie, počas ktorého je najviac dominantná váta dóša. Váta sa skladá z prvkov vzduchu a éteru, a preto je pohyblivá, studená, suchá, drsná a jemná. Môžete to vnímať keď sa počas jesenných dní prechádzate po vonku. Vzduch je studený, listy padajúce zo stromov sú ľahké a vietor je suchý a drsný. Ajurvéda preto v tomto období odporúča dodržiavať životný štýl pre vyrovnanie váty, a to hlavne pre ľudí s vátovou konštitúciou. Chladné, studené, drsné a pohyblivé vlastnosti váty môžete vyvážiť tak, že do svojho života zavediete opačné vlastnosti. To znamená viac tepla, pohody, pravidelnosti a okorenených jedál. 

V ľudskom tele je váta dominantná hlavne v hrubom čreve, kostiach a kĺboch, a nervovom systéme. Váta riadi všetok pohyb v tele – nervový impulz, dýchanie, cirkuláciu, vylučovanie atď. Narušená váta sa preto môže prejaviť ako nespavosť, hyperaktivita, nepravidelný apetít a vylučovanie, nafukovanie a vetry, zápcha, suchá koža a sliznice, praskanie kĺbov, bolesť kĺbov a krížov, studené ruky a nohy, či zimomravosť. Ak máte k týmto príznakom počas jesene tendenciu, netreba sa obávať, nasledujúce tipy vám pomôžu im predísť. V prípade že váta už je zvýšená, pomôžu vám dostať ju späť do rovnováhy. Nasledovný režim upokojuje a vyživuje nervový systém, posilňuje tráviaci oheň, pomáha pri vstrebávaní živín, podporuje pravidelné vylučovanie a zlepšuje cirkuláciu krvi.

Stravovacie odporúčania pre jesenné mesiace

  • Uprednostňujte teplé, výživné, tekuté, ťažšie, primerane mastné a tepelne upravené jedlá a potraviny.
  • Vaše jedlá by sa mali skladať prevažne zo sladkej, kyslej a slanej chuti, a menej z horkej, pikantnej a trpkej.
  • Vyhýbajte sa ľahkým, studeným, surovým a suchým jedlám.
  • Obmedzte sušené ovocie, surovú a mrazenú zeleninu, klíčky, šaláty, strukoviny, kukuricu, kus kus, pukance, sucháre, proso a bublinkové nápoje. Z korenín obmedzte čili, feferónky a kajenské korenie.
  • Vhodné konzumovať je napríklad sladké a zrelé sezónne ovocie, koreňovú zeleninu, tekvicu, cesnak, cibuľu, sladké zemiaky, kapustu, bielu či celozrnnú basmati ryžu, pšenicu, varenú kašu z ovsených vločiek, červenú šošovicu a mung fazuľky, seitan, mlieko a mliečne produkty, chai - korenistý čaj s mliekom atď.

Životný štýl počas jesene

  • Zaveďte pravidelnosť do svojho každodenného života, hlavne čo sa týka jedla, spánku a cvičenia.
  • Na sprchovanie a kúpanie používajte len teplú vodu. Namasírujte sa predtým teplým sezamovým, mandľovým, horčičným alebo jojobovým olejom. V prípade bolesti chrbta či kĺbov je vhodný Mahanarayan olej.
  • Udržiavajte svoj domáci a pracovný priestor teplý a útulný. Používajte zvlhčovač vzduchu.
  • Dbajte o to, aby ste nezostávali dlho do noci hore a mali dostatočne dlhý spánok (cca 8 hodín).
  • Vyhýbajte sa nadmernému rozprávaniu, premýšľaniu, cvičeniu, sexu a cestovaniu.

V prípade, že cvičíte jógu, vhodnými ásanami počas jesene sú tie, čo vyrovnávajú váta dóšu. Vhodné sú všetky predklony, pretože pomáhajú odstrániť nafukovanie, vetry a zápchu. Veľmi vhodné sú tiež Ushtrasana (ťava), Dhanurasana (luk) and Setu Bandhasana (most). Pravidelne by sa mala cvičiť Tadasana (palma), pretože pomáha navodiť uzemnenosť a jasnosť. Sediace ásany ako Siddhasana (perfektná póza) and Padmasana (lotos) tiež, pretože ukludňujú nervový systém. Cvičenie by malo byť pravidelné, pomalé a uvoľnené. Začať je vhodné s Pozdravom Slnku, aby sa telo najprv zahrialo a rozhýbalo, a ukončiť by sa malo Shavasanou (pozícia mŕtvoly), pretože je to najviac ukľudňujúca ásana.

Vhodné ajurvédske bylinky počas jesene

Existuje mnoho ajurvédskych bylín, ktoré podporujú správne fungovanie váta dóši, a práve tie sú vhodné počas jesenných mesiacov. Medzi ne patria napríklad Ashwagandha, Guduchi, zázvor či kurkuma. Taktiež je mnoho ajurvédskych bylinných preparátov vhodných na vyrovnanie váty, či udržanie váty v rovnováhe. Triphala je vynikajúca kombinácia v prípade zápchy, Guduchi so zázvorom je vhodné na posilnenie imunity a trávenia, a Calm Easy v prípade nespavosti a stresu.