Ajurvédska diagnostika
Základ úspešnej liečby: diagnóza podľa Ajurvédy
Ajurvédska diagnostika je kľúčovým krokom na ceste k uzdraveniu. Na rozdiel od západnej medicíny, ktorá často stanovuje diagnózu až po objavení príznakov, ajurvéda vie rozpoznať ochorenie ešte pred jeho plným prejavením. Zameriava sa na včasné odhalenie nerovnováhy v dóšach – základných bioenergiách tela.
V našej ajurvédskej ordinácii AyurDharma v Bratislave diagnostikujeme pomocou pozorovania (darshana), dotyku (sparshana) a rozhovoru (prashna). Tieto tri piliere diagnostiky tvoria tzv. trividha pariksha – kombináciu techník, ktorými zisťujeme, ktorá dóša je narušená, ktoré tkanivá a kanály sú postihnuté, a čo je príčinou symptómov.

Daniela Juričić, MSc (Ajur.Med.)

Karin Uličná
Osem hlavných diagnostických metód – Ashtavidha Pariksha
1. Pulzová diagnostika
2. Diagnostika jazyka
3. Vyšetrenie moču
Ajurvéda sleduje moč nielen ako produkt vylučovania, ale ako nositeľa životnej energie (ojas). Napríklad zakalený alebo penivý moč môže byť znakom nerovnováhy v pitta dóši alebo oslabeného trávenia. Vo včasnom štádiu môže odhaliť aj tendencie k močovým a obličkovým ochoreniam.
4. Diagnostika stolice
5. Vyšetrenie očí
6. Diagnostika tváre
Zmeny v štruktúre pokožky, jemné ryhy alebo farebné odchýlky odhaľujú funkčné poruchy jednotlivých orgánov. Ajurvéda pozná konkrétne zóny tváre, ktoré súvisia so srdcom, pečeňou, obličkami či reprodukčným systémom. Skúsený lekár vie z tváre vyčítať aj úroveň stresu a emocionálneho vyčerpania.
7. Hlasová analýza
8. Vyšetrenie kože a nechtov
Koža je vonkajším zrkadlom vnútorného zdravia. Jej elasticita, hydratácia a farba naznačujú funkciu lymfatického systému, obehovej sústavy a trávenia. Nechty prezrádzajú nielen výživu kostného tkaniva, ale aj úroveň vitality, pričom lámavosť, ryhy alebo fľaky signalizujú hlbšie metabolické nerovnováhy.