Ajurvéda a plodnosť.

Ideálne tehotenstvo sa podľa ajurvédy začína už šesť mesiacov pred počatím. Počas tohto obdobia by sa mali obaja partneri pripraviť na počatie dieťaťa jak fyzicky, tak mentálne a emocionálne. Pri počatí hrá úlohu niekoľko dôležitých faktorov – a to správny čas, zdravotný stav maternice, vajíčka a spermie, a mentálny a emocionálny stav oboch partnerov.

Vo všeobecnosti sa ženy, v momente ako otehotnia, začnú o seba veľmi dobre starať. Napríklad prestanú konzumovať alkohol a kofeín, a začnú cvičiť tehotenskú jógu. Ajurvéda však prikladá veľkú dôležitosť príprave oboch partnerov ešte pred počatím. Ideálne tehotenstvo sa podľa ajurvédy začína už šesť mesiacov pred tým. Počas tohto obdobia by sa mali obaja partneri pripraviť na počatie dieťaťa jak fyzicky, tak mentálne a emocionálne.

Ajurvéda považuje správne jedlo a životný štýl za hlavné a najdôležitejšie prostriedky na dosiahnutie dobrého zdravia. Jedlo ktoré zjeme sa v konečnom dôsledku mení na sedem hlavných tkanív nášho tela, t. j. plazmu, krv, svaly, tuk, nervy, kosti a reprodukčné tkanivá zvané “shukra”. Funkciou shukry je plodnosť, výživa a regenerácia. Súčasťou shukry sú totiž nielen reprodukčné tekutiny a tkanivá (spermia, vajíčko a ženská orgazmická tekutina), ale aj “ojas” – jemná biologická látka, ktorá hrá rozhodujúcu úlohu vo vitalite a udržiavaní nášho imunitného systému. Z tohto dôvodu je treba aby pár, ktorý túži počať dieťa zaviedol určité zmeny do svojho spôsobu stravovania a životného režimu.

Prvým krokom je detoxikácia tela. Reprodukčné tkanivá u mužov a žien totiž priamo závisia od zdravia ostatných šiestich typov tkanív, ktoré Ajurvéda rozpoznáva. No a zdravie všetkých telesných tkanív zas závisí od dobrého agni alebo trávenia, ktoré kontroluje vstrebávanie živiny do tela. To znamená, že produkcia zdravých spermií a vajíčok je priamo závislá na správnom fungovaní trávenia. Správna detoxikácia pomôže nielen očistiť telo od toxínov, ale taktiež podporiť tráviaci oheň a zharmonizovať tri dóši.

Po detoxikácii je dôležité aby bolo telo vyživované správnou výživou a aby bol zavedený zdravý životný štýl. Čo sa diéty týka, rodičia by sa mali snažiť jesť jedlá pripravené zo “sattvických” a organických potravín, avšak popri tom musia dbať, aby ich strava bola vhodná pre ich konštitúciu. Sattvické potraviny sú v ajurvéde známe tým, že špecificky vyživujú a harmonizujú reprodukčné tkanivá. Medzi ne patria sladké druhy obilnín (hlavne biela basmati ryža), sladké druhy ovocia a zeleniny, mlieko, ghí, orechy a semiačka, šafran, kardamon, muškátový oriešok a škorica. Doporučuje sa tiež užívať prírodné toniká a bylinky na podporu plodnosti a odbúravanie stresu.

Čo sa životného štýlu týka, je dôležité, aby žena počas celej dĺžky menštruácie odpočívala. Ideálne by bolo, keby tento čas trávila príjemnými aktivitami, pri ktorých by si čo najviac fyzicky aj mentálne oddýchla. Keďže stres je hlavnou príčinou zníženej plodnosti u oboch pohlaví, je celkovo dôležité, aby sa ho obaja partneri snažili čo najviac odbúrať pravidelnými prechádzkami v prírode, pravidelným cvičením jógy, meditáciou, relaxáciou, či spoločným pozeraním komédií.

V prípade že dôjde k počatiu, je veľmi dôležité, aby budúca matka pokračovala v dodržiavaní stravovacích návykov, dennom režime, ľahkom cvičení a relaxácii, ktoré sú v súlade s jej konštitučnými potrebami a potrebami rozvíjajúceho sa embrya. Keďže nenarodené dieťa môže byť ľahko ovplyvnené emocionálnym a mentálnym stavom ženy v ktorej sa rozvíja, úlohou muža je vytvoriť pokojné, milujúce a podporujúce prostredie v ktorom sa budúca mamička bude cítiť silná, šťastná a spokojná.

Prehlásenie: Informácie v tomto článku boli starostlivo vybraté tak, aby vám pomohli udržať zdravý životný štýl. Nenahrádzajú individuálne odporúčania kvalifikovaného ajurvédskeho odborníka, ani nie sú určené na liečebné účely. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, obráťte sa prosím na svojho praktického lekára alebo na ajurvédskeho odborníka predtým, než zmeníte stravu alebo začnete používať akékoľvek výživové doplnky.