KONŠTITÚCIA ČLOVEKA

Ajurvéda zastáva názor že všetko môže slúžiť buď ako liek alebo ako jed. Čo je prospešné pre jedného, druhému môže ublížiť. Všetko závisí od toho, akú má človek konštitúciu a v akom stave sa jeho dóše momentálne nachádzajú.

Ajurvéda je pozoruhodne individualizovaný systém medicíny. Je založená na teórii, že každý z nás sa narodil s úplne jedinečnou šablónou optimálneho zdravia zvanou “prakruti”. Prakruti je naša jedinečná konštitúcia, ktorá v mnohých ohľadoch definuje kto sme – ako vyzeráme, a ako fungujeme na fyzickej, mentálnej a emocionálnej úrovni. Je to unikátny psychofyziologický make-up alebo genetický kód jedinca. Naša konštitúcia je nám geneticky určená pri počatí a počas života sa nemení. Je to zdedený pomer troch dóš (váty, pitty a kaphy) od našej matky a otca. Je to základ našej existencie a skúseností, náš ideálny stav rovnováhy. Žiadne dve konštitúcie nie sú úplne podobné; preto žiadne dve ľudské bytosti nemôžu mať presne tú istú šablónu ideálneho zdravia. Človek je vyvážený a zdravý vtedy, keď je súčasný stav váty, pitty a kaphy totožný s pomerom váty, pitty a kaphy v našej prakruti.

Konštitúcia človeka
Sedem základných typov konštitúcie:
  1. váta
  2. pitta
  3. kapha
  4. váta-pitta
  5. pitta-kapha
  6. kapha-váta
  7. váta-pitta-kapha
Konštitúcia s dominantnou vátou

Váta je suchá, studená, drsná, pohyblivá, ľahká, jemná, číra a hnedá (alebo tmavo sfarbená). Tieto vlastnosti určujú fyzické, mentálne a emocionálne črty jedinca s vátovou konštitúciou. Vátoví jedinci majú ľahkú telesnú hmotnosť, chudú štruktúru tela a pružné telo. Môžu byť buď nezvyčajne nízki alebo vysokí, a často je prítomná nepravidelnosť v tvare ich tela. Môžu mať nepravidelné a/alebo vyčnievajúce zuby, nepravidelné črty tváre a disproporčne dlhšie alebo kratšie končatiny k trupu. Majú tendenciu mať tenké, hrubé a suché hnedé vlasy, malé hnedé alebo zelené oči, a tenké a suché pery a jazyk. Ich koža je tenká, suchá, drsná, tmavšie sfarbená, a s vyčnievajúcimi žilami a kosťami. Majú tendenciu mať chladné ruky a nohy. Ich chuť, trávenie a eliminácia sú zvyčajne premenlivé, čo vedie k suchej stolici a zápche. Keďže váta je pohyblivá, majú tendenciu robiť všetko rýchlo a veľa vecí naraz. Milujú byť v neustálom pohybe a majú problém zostať na jednom mieste. Milujú zmenu. Ľahko a často menia svoje názory, priateľov, partnerov, prácu, miesto bývania alebo nábytok vo svojom dome. V kritických situáciách majú prirodzenú tendenciu reagovať s úzkosťou, nervozitou, strachom a neistotou. Keďže sú duševne a mentálne pohotoví a spontánni, často urýchlene reagujú bez toho, aby si veci vopred premysleli. Vo svojej podstate sú však veľmi tvoriví, flexibilní, šťastní, veselí a nadšení. Tu sa dočítate viac o váte

Konštitúcia s dominantnou pittou

Fyzické a psychologické vlastnosti jedincov s pittovou konštitúciou sú dané pitta dóšou, ktorá je horúca, ostrá, prenikavá, mierne mastná, tekutá, šíriaca sa, a žltej farby. Všeobecne platí, že pittoví jedinci majú stredne vyvinuté telo s pravidelnou štruktúrou a strednou silou. Sú obdarení veľmi dobrým trávením a metabolizmom, a ich váha býva viac-menej stabilná. Preto sa často domnievajú, že môžu kedykoľvek a čokoľvek zjesť – to im však často spôsobuje prekyslenie, pálenie žáhy, riedku stolicu alebo hnačku. Majú tendenciu mať sčervenalú alebo žltkastú kožu, a do žlta sfarbené oči a zuby. Sú citliví na slnečné žiarenie a pri opaľovaní sa rýchlo spália. Ich koža je stredne hrubá, teplá na dotyk, a často sa na nej vyskytujú pehy, znamienka a bradavice. Ich telesná teplota je prirodzene vyššia než u iných konštitúcií, a preto milujú studené jedlá a nápoje. Keďže im je neustále teplo, majú tendenciu k nadmernej tvorbe potu. Ich oči sú väčšinou modré, citlivé na svetlo, s ostrým a prenikavým pohľadom. Pittoví ľudia majú tendenciu predčasne šedivieť a plešatieť. Majú prirodzený sklon posudzovať, a často môžu byť prehnane kritickí, podráždení, cynickí, hnevliví a sarkastickí. Milujú disciplínu a majú tendenciu byť veľmi presní a perfekcionistickí. Keď sú vyvážení, pittoví ľudia sú obdarení vysokou inteligenciou, sústredenosťou, rýchlym chápaním a dobrou pamäťou. Tu sa dočítate viac o pitte

Konštitúcia s dominantnou kaphou

Keďže kapha dóša je stvorená prevažne zo zeme a vody, charakter a výzor človeka s kaphovou koštitúciou prirodzene odráža vlastnosti týchto dvoch elementov. Kapha dóša je ťažká, chladná, hustá, pomalá, statická, hrubá, jemná, mastná, slizká, tvrdá, hrubá a biela. Kaphoví jedinci preto majú ťažkú a statnú stavbu tela so silnými kosťami, kĺbmi a svalmi. Nemajú radi príliš veľa pohybu, a sú neohybní a pomalí. Pomaly chápu, rozmýšľajú, rozprávajú a kráčajú, a taktiež sa pomaly rozhodujú. Napriek tomu, že majú stabilný apetít a smäd, ich trávenie a metabolizmus sú tiež veľmi pomalé, vďaka čomu majú tendenciu k rýchlemu nárastu na hmotnosti a obezite. Kaphoví ľudia majú veľké oči s čisto bielou sklérou, silné biele zuby a husté kučeravé vlasy. Ich kĺby, vnútorné orgány a koža sú dobre lubrikované. Koža je bledá alebo biela, hrubá, chladná a hladká. Kaphoví ľudia majú tendenciu byť vlastnícki, priveľmi pripútaní, chamtiví a leniví. Avšak keď sú vyvážení, sú obdarení veľmi stabilnou fyzickou a mentálnou konštitúciou, silnou imunitou, pevnou vierou a názormi, pokojnou a stabilnou mysľou a vynikajúcou dlhodobou pamäťou. Majú prirodzenú schopnosť rýchlo odpúšťať, hlboko milovať a byť súcitní. Radi sa starajú o ostatných, čo ich robí veľmi dobrými celoživotnými priateľmi a partnermi. Tu sa dočítate viac o kaphe.

Ajurvéda zastáva názor že vo vesmíre neexistuje nič čo by sa nedalo použiť ako liek. Všetko môže slúžiť buď ako medicína alebo ako jed – čo je prospešné pre jedného, druhému môže ublížiť a naopak. Všetko závisí od toho, akú má človek konštitúciu a v akom stave sa jeho dóši momentálne nachádzajú. Preto je poznanie troch dóš a vašej jedinečnej konštitúcie absolútne nevyhnuté pre to, aby ste vedeli aký životný štýl a strava sú pre vaše zdravie prospešné a aké nie.

Prehlásenie: Informácie v tomto článku boli starostlivo vybraté tak, aby vám pomohli udržať zdravý životný štýl. Nenahrádzajú individuálne odporúčania kvalifikovaného ajurvédskeho odborníka, ani nie sú určené na liečebné účely. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, obráťte sa prosím na svojho praktického lekára, alebo na ajurvédskeho odborníka predtým, než zmeníte stravu alebo začnete používať akékoľvek výživové doplnky.