Koncept Ajurvédy je založený na piatich základných prvkoch, ktorých kombinácie sa v ľudskom tele prejavujú ako tri bio-energetické regulátory zvané dóši (váta, pitta a kapha).
Rôzne kombinácie týchto piatich základných elementov sa v ľudskom tele prejavujú ako tri základné bio-energetické regulátory zvané dóši (váta, pitta a kapha). Všetci ľudia majú v sebe všetky tri dóši, avšak každý človek sa narodil s iným pomerom váty, pitty a kaphy. Práve tento pomer dóš dáva každému človeku jedinečnú kombináciu fyzických, duševných a emočných charakteristík, ktoré tvoria jeho konštitúciu. Túto individuálnu konštitúciu človeka nazýva ajurvéda prakruti.
Váta, pitta a kapha, sú produkované samotným telom a ak je ich momentálna kvalita a množstvo identická s ich kvalitou a množstvom v “prakruti”, zabezpečujú harmonické fungovanie tela, mysle a vedomia. Avšak ak sú narušené, sú príčinou choroby. K ich narušeniu dochádza neustálou interakciou človeka s prostredím – zmenou počasia alebo prostredia, zlými stravovacími návykmi, nevhodným životným štýlom, nevhodnou prácou alebo športom atď. Keďže sa dóši nachádzajú v telesných tkanivách a prostredníctvom nich aj fungujú, je len otázkou času, kedy narušená dóša postihne tkanivo, čo vedie k vzniku choroby.
Správna znalosť troch dóš je preto nevyhnutná na to, aby sme vedeli naše telo, myseľ a vedomie udržiavať vyvážené. Hoci sa každá dóša skladá zo všetkých piatich prvkov, v každej z nich sú dva prvky dominantné. U váty dominuje hlavne éter a vzduch, u pitty oheň a voda, a u kaphy voda a zem. Kvality a funkcie dóši sú teda prirodzene rovnaké ako u jej dominantných prvkov. V skutočnosti vátu, pittu a kaphu nie je možné vidieť voľným okom. V tele ich rozpoznávame práve cez ich kvality. Sú prítomné v tele ako jemné energie s jedinečnými vlastnosťami a funkciami:
Váta, je suchá, ľahká, studená, drsná, jemná, pohyblivá, číra a rozptyľujúca sa. Je to princíp pohybu a pohonu. Váta je preto zodpovedná za všetky pohyby v tele. Riadi centrálny nervový systém, dýchanie, vylučovanie odpadových látok, cirkuláciu krvi, a vnem dotyku a sluchu. Vyvážená váta sa prejavuje ako dobrá cirkulácia, zdravé vylučovanie odpadových látok, nadšenie, predstavivosť, tvorivosť a flexibilnosť. Avšak ak sa dostane do nerovnováhy, vytvára nervozitu, hyperaktivitu, strach a úzkosť. Jej hlavným sídlom je hrubé črevo, dominantná je však aj v močovom mechúre, maternici, panvovej oblasti, kostiach, stehnách, hlave, ušiach, hrdle a srdci. Ak sa v tele vytvorí príliš veľa váty, nahromadí sa práve v týchto častiach tela. Zvýšená váta spôsobuje všetky druhy abnormálnych pohybov v tele ako sú kŕče a tras, zápchu a vetry; a taktiež suchosť, drsnosť, tmavé sfarbenie kože, bolesti chrbtice, kostí a kĺbov, zvonenie v ušiach a rôzne neurologické ochorenia.
Pitta dóša je horúca, ľahká, ostrá, prenikavá, tekutá, pohyblivá a mierne mastná. Je to princíp transformácie. Všetky funkcie súvisiace s výrobou tepla a metabolizmom sú riadené pittou. Pitta tiež riadi proces trávenia, funkciu pečene a tvorbu krvi, endokrinný systém, zrak a kvalitu pleti. Vyvážená pitta vytvára dobré trávenie, jemnú a žiarivú pleť, dobrý zrak, silný intelekt, pevnú vôľu, ambicióznosť a dobré organizačné schopnosti. Avšak keď je narušená, vytvára v človeku rôzne “ohnivé” emócie ako je podráždenosť, hnev, agresivitu, žiarlivosť, nadmernú kritiku, cynizmus a sarkazmus. Na fyzickej úrovni zvýšená pitta vytvára prekyslenie, pálenie žáhy, nadmerné potenie, pocit pálenia, riedku stolicu, hnačku, žlté sfarbenie kože, očí, stolice a moču, kožné problémy ako vyrážky a ekzém, zapáchajúci pot, mdloby, závrate, horúčku a zápaly.
Kapha je ťažká, studená, vlhká, pomalá, hladká, slizká, statická a hustá. Kapha podporuje štruktúru a zvlhčovanie tela. Je zodpovedná za rast, tvorbu nových buniek, tkanív a orgánov a ich vzájomné prepojenie. Taktiež dodáva vodu všetkým telesným tkanivám a tým zabraňuje ich opotrebovaniu. Hlavné sídlo kaphy je hlavne v hrudníku, pľúcach a prieduškách. Je však prítomná aj v krku, hlave, pankrease, tuku, jazyku, nose, hornej časti žalúdka, dutinách a spojivovom tkanive. Vyvážená kapha podporuje imunitu, plodnosť, vitalitu a silu; a na emocionálnej a psychickej úrovni prináša pocit šťastia, spokojnosť, súcit, lásku a odpustenie. Narušená kapha naopak spôsobuje chamtivosť, majetnosť, pripútanosť, lenivosť a depresiu. Na fyzickej úrovni spôsobuje pocit ťažkosti, pomalé trávenie, zahlienenie, opuchy a zadržiavanie vody. Jej zvýšenie tiež vedie k nahromadeniu tuku, nadváhe, obezite a rôznym abnormálnym rastom tkanív, ako sú polypy, nádory, cysty a myómy.
20 ZÁKLADNÝCH KVALÍT
Ajurvédsky prístup k liečeniu a prevencii choroby spočíva v dvoch základných princípoch: 1. rovnaké kvality spôsobujú vzájomný nárast alebo zvýšenie 2. protikladné kvality sa navzájom znižujú.
Ajurvéda rozoznáva dvadsať základných vlastností, zaradených do desiatich protikladných párov. Tieto vlastnosti sa nachádzajú jak v našich telách, tak vo všetkom okolo nás, a tým pádom nás neustále ovplyvňujú: ťažká/ľahká, studená/horúca, mastná/suchá, pomalá/prenikavá, stabilná/mobilná, mäkká/tvrdá, slizká/drsná, hustá/riedka, hrubá/jemná, zakalená/ číra.
V Ajurvéde preto používame protichodné vlastnosti na vyrovnanie narušenej dóši. Napríklad, ak má niekto zvýšenú suchosť v tele (váta), na vyrovnanie použijeme mastnú kvalitu – či už vnútorne alebo zvonku. Ajurvédska liečba preto do veľkej miery spočíva v identifikácii choroby človeka z hľadiska týchto kvalít a správnej nápravy danej nerovnováhy.
Prehlásenie:
Všetky informácie uvedené na tejto stránke sú všeobecné, a majú čisto informačný charakter. Boli starostlivo zostavené tak, aby vám pomohli udržať zdravý životný štýl, nenahrádzajú však individuálne odporúčania vášho lekára, či kvalifikovaného ajurvédskeho odborníka.
Produkty v tomto e-shope nie sú určené na liečebné účely a nemajú slúžiť ako náhrada pestrej stravy. Ak máte dlhodobé a/alebo vážne zdravotné problémy, prosíme aby ste sa obrátili na svojho praktického lekára a na ajurvédskeho odborníka, ktorý vám pomôže nájsť príčinu vašej nerovnováhy a upraví váš jedálniček podľa vašich individuálnych potrieb.