Ajurvédska ordinácia v Bratislave

Ajurvédska diagnostika

Základom úspešnej liečby je stanovenie správnej diagnózy. Na základe jasnej diagnózy sa odporučí prírodná liečba a regenerácia bylinnými preparátmi, terapie na odstránenie nerovnováhy dóš, úprava stravy a životného štýlu podľa Ajurvédy.

Zatiaľ čo západná medicína môže stanoviť diagnózu až vtedy, keď sú prítomné špecifické príznaky určitého ochorenia, Ajurvéda vie rozpoznať chorobu už v jej počiatočnom štádiu, a to vďaka príznakov ktoré produkujú narušené dóšiDiagnóza ochorení sa v Ajurvéde vykonáva pozorovaním (darshana), hmatom (sparshana) a dotazovaním (prashna). Tieto diagnostické metódy zvané “trividha pariksha” sa používajú na zistenie príčiny ochorenia, ktorá dóša alebo dóši sú narušené, a ktoré telesné tkanivá a kanály sú postihnuté. Ajurvédska diagnostika zahŕňa osem špecifických bodov zvaných “ashtavidha pariksha”. Patria k nim vyšetrenie pulzu, jazyka, moču, stolice, očí, tváre, hlasu a kože. Avšak ako prvé sa zisťuje prakruti (individuálna konštitúcia jedinca), sila tráviaceho ohňa a imunity, a kvalita spánku. Zatiaľ čo vyšetrenie pozorovaním sa v Ajurvéde považuje za najdôležitejšie, na potvrdenie jeho výsledkov je potrebné vyšetrenie hmatom. V Ajurvéde sa preto všetky diagnostické metódy vykonávajú spoločne a konečná diagnóza je stanovená na výsledkoch každej z nich.

Daniela Juričić, MSc (Ajur.Med.)

AJURVÉDSKA LEKÁRKA

Karin Uličná

ASISTENTKA

Ajurvédska diagnostika - osem hlavných metód

1. Pulzová diagnostika

Prvé z ôsmych ajurvédskych diagnostických metód je čítanie pulzu. Vykonáva sa umiestnením ukazováka, a stredného a prsteňového prstu na radiálnu tepnu klienta. Pri vyšetrení pulzu sa ajurvédsky lekár zameriava hlavne na jeho rýchlosť, rytmus, objem, napätie, silu a stav steny krvnej cievy. Toto vyšetrenie odhaľuje informácie o súčasnom stave klienta – jeho konštitúcie, nerovnováhu dóš, kvalitu trávenia a pod. Toto vyšetrenie by sa nemalo robiť samostatne. Jeho výsledky by sa vždy mali potvrdiť ďalšími diagnostickými metódami, ako napríklad vyšetrením jazyka, stolice, atď.

2. Vyšetrenie jazyka

Jednou z najcennejších a napriek tomu jednou z najjednoduchších diagnostických metód je vyšetrenie jazyka. Jazyk je priamo spojený s vnútornou dynamikou tráviaceho traktu, troch dóš a životne dôležitých orgánov. Jeho vzhľad preto poskytuje veľmi dôležité informácie o konštitúcii klienta, jeho aktuálnom zdravotnom stave a taktiež prognóze. Zatiaľ čo prakruti sa dá zistiť na základe tvaru, farby a veľkosti jazyka; zmeny v tvare, farbe a povrchu jazyka napovedajú o výchylkách v zdravotnom stave. Pravidelná kontrola jazyka klienta poskytuje ajurvédskemu lekárovi obraz o progresii ochorenia alebo liečbe.

3. Vyšetrenie moči

Vyšetrenie moči je taktiž veľmi dôležitou súčasťou pri stanovení ajurvédskej diagnózy, dnes sa však robí väčšinou už len dotazovaním. Počas vyšetrenia moči sa zisťuje jej farba, zápach a množstvo. Zisťuje sa tiež, ako často má klient nutkanie na močenie a či je močenie problematické – či je prúd moči pravidelný, alebo či močenie sprevádzajú akékoľvek nepríjemné pocity, alebo bolesť.

4. Vyšetrenie stolice

Hádam najdôležitejšie z ajurvédskych diagnostických metód je vyšetrenie stolice. To sa tiež dnes robí už len dotazovaním. Malo by zahŕňať informácie ohľadom jej pravidelnosti, zápachu, farby, tvaru a konzistencie. Všetky tieto informácie napovedajú o momentálnom stave tráviaceho traktu a troch dóš. Nie je to zrovna najelegantnejšia časť diagnostiky, ale je absolútne nevyhnutnou súčasťou vyšetrenia pre stanovenie správnej diagnózy.

5. Vyšetrenie očí

Pri vyšetrení očí sa pozoruje ich farba, tvar a jasnosť. Tie napovedajú o konštitúcii človeka a taktiež o momentálnom stave troch dóš a nervového systému.

6. Vyšetrenie tváre

Počas vyšetrenia tváre sa pozoruje jej tvar a taktiež prítomnosť rýh, záhybov a línií, alebo čiar na tvári a čele. Zatiaľ čo tvar tváre napovedá o konštitúcii človeka, zmeny na pokožke tváre napovedajú o momentálnom stave troch dóš, fungovaní rôznych telesných orgánov a mentálnom stave klienta.

7. Vyšetrenie hlasu

Počas stretnutia s klientom sa ajurvédsky lekár zameriava aj na zvuk, výšku a hlasitosť jeho hlasu. Tie taktiež napovedajú o jeho konštitúcii a možnej prítomnosti nerovnováhy.

8. Vyšetrenie kože a nechtov

Počas vyšetrenia kože sa pozoruje jej hrúbka, farba, vlhkosť, teplota, a taktiež prítomnosť akýchkoľvek povrchových zmien. Zatiaľ čo jej hrúbka, teplota a prirodzené sfarbenie napovedajú o konštitúcii človeka, akékoľvek zmeny na pokožke napovedajú o momentálnom stave troch dóš. Tvar, hrúbka a sila nechtov tiež napovedajú o individuálnej konštitúcii klienta. Podľa Ajurvédy sú nechty vedľajším produktom kostného tkaniva a obrazom fungovania trávenia. Ak trávenie nefunguje správne, výživa kostného tkaniva je nedostatočná. Na nechtoch sa to môže odraziť tvorbou rôznych rýh, fľakov, lámavosťou atď.