Konštitúcia človeka


Ajurvéda je pozoruhodne individualizovaný systém medicíny. Je založená na teórii, že každý z nás sa narodil s úplne jedinečnou šablónou optimálneho zdravia zvanou “prakruti”. Prakruti je naša jedinečná konštitúcia, ktorá v mnohých ohľadoch definuje kto sme – ako vyzeráme, a ako fungujeme na fyzickej, mentálnej a emocionálnej úrovni. Je to unikátny psychofyziologický make-up alebo genetický kód jedinca. Naša konštitúcia je nám geneticky určená pri počatí a počas života sa nemení. Je to zdedený pomer troch dóš (váty, pitty a kaphy) od našej matky a otca. Je to základ našej existencie a skúseností, náš ideálny stav rovnováhy. Žiadne dve konštitúcie nie sú úplne podobné; preto žiadne dve ľudské bytosti nemôžu mať presne tú istú šablónu ideálneho zdravia. Človek je vyvážený a zdravý vtedy, keď je súčasný stav váty, pitty a kaphy totožný s pomerom váty, pitty a kaphy v našej prakruti.

Podľa ajurvédy existuje sedem základných typov konštitúcie:

  1. váta
  2. pitta
  3. kapha
  4. váta-pitta
  5. pitta-kapha
  6. kapha-váta
  7. váta-pitta-kapha

Konštitúcia s dominantnou vátou

Váta je suchá, studená, drsná, pohyblivá, ľahká, jemná, číra a hnedá (alebo tmavo sfarbená). Tieto vlastnosti určujú fyzické, mentálne a emocionálne črty jedinca s vátovou konštitúciou. Vátoví jedinci majú ľahkú telesnú hmotnosť, chudú štruktúru tela a pružné telo. Môžu byť buď nezvyčajne nízki alebo vysokí, a často je prítomná nepravidelnosť v tvare ich tela. Môžu mať nepravidelné a/alebo vyčnievajúce zuby, nepravidelné črty tváre a disproporčne dlhšie alebo kratšie končatiny k trupu. Majú tendenciu mať tenké, hrubé a suché hnedé vlasy, malé hnedé alebo zelené oči, a tenké a suché pery a jazyk. Ich koža je tenká, suchá, drsná, tmavšie sfarbená, a s vyčnievajúcimi žilami a kosťami. Majú tendenciu mať chladné ruky a nohy. Ich chuť, trávenie a eliminácia sú zvyčajne premenlivé, čo vedie k suchej stolici a zápche. Keďže váta je pohyblivá, majú tendenciu robiť všetko rýchlo a veľa vecí naraz. Milujú byť v neustálom pohybe a majú problém zostať na jednom mieste. Milujú zmenu. Ľahko a často menia svoje názory, priateľov, partnerov, prácu, miesto bývania alebo nábytok vo svojom dome. V kritických situáciách majú prirodzenú tendenciu reagovať s úzkosťou, nervozitou, strachom a neistotou. Keďže sú duševne a mentálne pohotoví a spontánni, často urýchlene reagujú bez toho, aby si veci vopred premysleli. Vo svojej podstate sú však veľmi tvoriví, flexibilní, šťastní, veselí a nadšení.

Tu sa dočítate viac o váte

Konštitúcia s dominantnou pittou

Fyzické a psychologické vlastnosti jedincov s pittovou konštitúciou sú dané pitta dóšou, ktorá je horúca, ostrá, prenikavá, mierne mastná, tekutá, šíriaca sa, a žltej farby. Všeobecne platí, že pittoví jedinci majú stredne vyvinuté telo s pravidelnou štruktúrou a strednou silou. Sú obdarení veľmi dobrým trávením a metabolizmom, a ich váha býva viac-menej stabilná. Preto sa často domnievajú, že môžu kedykoľvek a čokoľvek zjesť - to im však často spôsobuje prekyslenie, pálenie žáhy, riedku stolicu alebo hnačku. Majú tendenciu mať sčervenalú alebo žltkastú kožu, a do žlta sfarbené oči a zuby. Sú citliví na slnečné žiarenie a pri opaľovaní sa rýchlo spália. Ich koža je stredne hrubá, teplá na dotyk, a často sa na nej vyskytujú pehy, znamienka a bradavice. Ich telesná teplota je prirodzene vyššia než u iných konštitúcií, a preto milujú studené jedlá a nápoje. Keďže im je neustále teplo, majú tendenciu k nadmernej tvorbe potu. Ich oči sú väčšinou modré, citlivé na svetlo, s ostrým a prenikavým pohľadom. Pittoví ľudia majú tendenciu predčasne šedivieť a plešatieť. Majú prirodzený sklon posudzovať, a často môžu byť prehnane kritickí, podráždení, cynickí, hnevliví a sarkastickí. Milujú disciplínu a majú tendenciu byť veľmi presní a perfekcionistickí. Keď sú vyvážení, pittoví ľudia sú obdarení vysokou inteligenciou, sústredenosťou, rýchlym chápaním a dobrou pamäťou.

Tu sa dočítate viac o pitte

Konštitúcia s dominantnou kaphou

Keďže kapha dóša je stvorená prevažne zo zeme a vody, charakter a výzor človeka s kaphovou koštitúciou prirodzene odráža vlastnosti týchto dvoch elementov. Kapha dóša je ťažká, chladná, hustá, pomalá, statická, hrubá, jemná, mastná, slizká, tvrdá, hrubá a biela. Kaphoví jedinci preto majú ťažkú a statnú stavbu tela so silnými kosťami, kĺbmi a svalmi. Nemajú radi príliš veľa pohybu, a sú neohybní a pomalí. Pomaly chápu, rozmýšľajú, rozprávajú a kráčajú, a taktiež sa pomaly rozhodujú. Napriek tomu, že majú stabilný apetít a smäd, ich trávenie a metabolizmus sú tiež veľmi pomalé, vďaka čomu majú tendenciu k rýchlemu nárastu na hmotnosti a obezite. Kaphoví ľudia majú veľké oči s čisto bielou sklérou, silné biele zuby a husté kučeravé vlasy. Ich kĺby, vnútorné orgány a koža sú dobre lubrikované. Koža je bledá alebo biela, hrubá, chladná a hladká. Kaphoví ľudia majú tendenciu byť vlastnícki, priveľmi pripútaní, chamtiví a leniví. Avšak keď sú vyvážení, sú obdarení veľmi stabilnou fyzickou a mentálnou konštitúciou, silnou imunitou, pevnou vierou a názormi, pokojnou a stabilnou mysľou a vynikajúcou dlhodobou pamäťou. Majú prirodzenú schopnosť rýchlo odpúšťať, hlboko milovať a byť súcitní. Radi sa starajú o ostatných, čo ich robí veľmi dobrými celoživotnými priateľmi a partnermi.

Tu sa dočítate viac o kaphe

Ajurvéda zastáva názor že vo vesmíre neexistuje nič čo by sa nedalo použiť ako liek. Všetko môže slúžiť buď ako medicína alebo ako jed - čo je prospešné pre jedného, druhému môže ublížiť a naopak. Všetko závisí od toho, akú má človek konštitúciu a v akom stave sa jeho dóši momentálne nachádzajú. Preto je poznanie troch dóš a vašej jedinečnej konštitúcie absolútne nevyhnuté pre to, aby ste vedeli aký životný štýl a strava sú pre vaše zdravie prospešné a aké nie.