Zdravý životný štýl podľa Ajurvédy

Spôsob, akým žijeme a prostredie v ktorom žijeme, majú v skutočnosti veľký vplyv na naše zdravie. Ajurvéda odporúča žiť v harmónii s prírodou, avšak čo to znamená? V prvom rade to znamená, že by sme mali žiť v harmónii so svojou konštitúciou. To znamená, že naša strava, životný štýl, typ cvičenia, a dokonca aj práca, by mali mať opačné vlastnosti ako dóša, ktorá prirodzene prevláda v našej konštitúcii. Žiť v harmónii s prírodou tiež znamená byť naladený na rytmus a sily prírody. Naša bytosť je tvorená rôznymi úrovňami energie a vedomia, ktoré sú neustále ovplyvňované zmenou dňa a noci, rytmickými cyklami ročných období a našou interakciou s inými ľuďmi. Vyvážená životná energia a telo si teda vyžadujú našu každodennú starostlivosť.

Spôsob, akým žijeme a prostredie v ktorom žijeme, má v skutočnosti veľký vplyv na naše zdravie. Ajurvéda odporúča žiť v harmónii s prírodou, avšak čo to znamená? V prvom rade to znamená, že by sme mali žiť v harmónii so svojou prakruti - našou jedinečnou konštitúciou. To znamená, že naša strava, životný štýl, typ cvičenia, a dokonca aj práca, by mali mať opačné vlastnosti ako dóša, ktorá prirodzene prevláda v našej konštitúcii. Žiť v harmónii s prírodou tiež znamená byť naladený na rytmus a sily prírody. Naša bytosť je tvorená rôznymi úrovňami energie a vedomia, ktoré sú neustále ovplyvňované zmenou dňa a noci, rytmickými cyklami ročných období a našou interakciou s inými ľuďmi. Energie zvonku priamo ovplyvňujú tok energie v našom vnútri. Vyvážená životná energia a telo si teda vyžadujú našu každodennú starostlivosť. Keď rieka prúdi, sama sa čistí, avšak keď prestane prúdiť, stagnujúca voda sa znečistí a smrdí. Rovnako dôležité je, aby naša životná energia neustále prúdila, len vtedy naše telo, myseľ a vedomie môžu byť zdravé.

Nasledovné príklady nezdravého životného štýlu považuje Ajurvéda za najhoršie:

- nepravidelný životný štýl – narúša vátu a robí človeka nervóznym a hyperaktívnym

- stres - vytvára strachy, starosti a úzkosť u človeka s vátovou konštitúciou; podráždenosť, hnev, agresivitu a závisť u človeka s pittovou konštitúciou, a emocionálne prejedanie sa, nadváhu, obezitu a depresiu u človeka s kaphovou konštitúciou

- nevhodná spoločnosť - vytvára zlú samskaru (psychologický imprint)

- nezdravé vzťahy - vytvárajú zmätok, neistotu a strach

- nedostatok pokoja a spánku - spôsobujú zhoršenie, degeneráciu a deštrukciu telesných tkanív.

Naopak, zaradenie nasledovných návykov do nášho každodenného života považuje Ajurvéda za veľmi zdraviu prospešné:

- žitie v súlade s našou konštitúciou - podporuje zdravie a vitalitu

- pravidelné jedlo – napomáha udržať agni (tráviaci oheň) a imunitu silné

- pravidelný spánok – podporuje imunitu, koncentráciu, pamäť, a zlepšuje úroveň nálady a energie

- meditácia – napomáha v integrácii mysle, tela a duše, čo je podľa ajurvédy skutočnou definíciou zdravia

- bdelosť – napomáha zvládnutiu negatívnych myšlienok a emócii, a voľbe správnych reakcií v stresových situáciách.

DINACHARYA - DENNÝ REŽIM

Ajurvéda kladie veľký dôraz na každodenný režim, pretože práve ten zadáva tón pre celý náš deň a prináša nám nielen zdravie, ale aj pocit pokoja a pohody. Pravidelný denný režim pomáha udržiavať rovnováhu v našej konštitúcii a pomáha regulovať naše biologické hodiny. Tieto biologické hodiny fungujú v spojení s dóšovými hodinami. Ráno a večer (od 2:00 do východu slnka, a od 14:00 poobede do západu slnka) sú hodiny, kedy je vplyv váty najväčší. Okolo poludnia a polnoci (od 10:00 do 14:00 a od 22:00 do 2:00) je dominantná pitta. Skoré ráno a večer (od východu slnka do 10:00 a od 18:00 do 22:00) má najväčší vplyv kapha. Takýmto spôsobom nás pravidelný denný režim dáva do súladu s rytmami prírody.

Ranný režim:

- vstávajte skoro ráno, najlepšie pred východom slnka

- umyte si tvár studenou vodou

- oškrabte si jazyk škrabkou na jazyk - tým stimulujete trávenie a vylučovanie

- vyčistite si zuby prírodnou zubnou pastou

- vypite veľký pohár teplej vody

- choďte na záchod - črevá a močový mechúr je ideálne vyprázdniť do jednej hodiny po prebudení

- premasírujte si telo olejom vhodným pre vašu konštitúciu

- osprchujte sa

- kým sa sprchujete, robte gandúšu - preplachujte ústnu dutinu kokosovým alebo sezamovým olejom

- zacvičte si – ideálna je ranná jóga alebo rýchla chôdza, pranajáma (dychové cvičenia) a meditácia

- naraňajkujte sa – raňajky by mali byť malé ale sýte, aby ste vydržali bez ďalšieho jedla až do obeda

Poludňajší režim:

- obed jedzte medzi 12. a 14. hodinou - malo by to byť najväčšie jedlo dňa, pretože práve v poludnie je tráviaci oheň najsilnejší

- po obede si dajte 10 – 15 minútovú prechádzku

- do večera už nejedzte

Večerný režim:

- večeru jedzte medzi 18. a 19. hodinou – mala by byť ľahšia a menšia než obed

- po večeri už nič nejedzte

- pred spaním si zacvičte jógu a zameditujte si

- choďte spať medzi 22. a 23. hodinou

RITUCHARYA - SEZÓNNY REŽIM

Podľa Ajurvédy je každá sezóna ovládaná prevažne jedným alebo dvoma elementami. Každá sezóna tak prináša určité riziká pre naše zdravie, pretože vlastnosti prevládajúcich elementov vytvárajú prirodzený nárast niektorej z troch dóš. Ak ste dostatočne vnímaví a patrične tomu prispôsobíte svoje každodenné voľby (zavedením opačných kvalít), dóši sa prirodzene vrátia do rovnováhy. Ak však svoju stravu a životný štýl vonkajším zmenám neprispôsobíte, skôr či neskôr bude nerovnováha dóš viesť k vzniku ochorenia. Inými slovami, zachovanie dobrého zdravia počas celého roka si vyžaduje neustále prispôsobovanie sa sezónnym zmenám prostredníctvom jedla, oblečenia, cvičenia, a tak ďalej.

Jar

Vďaka prichádzajúcemu teplu sa zimný sneh a ľad roztápajú, čo spôsobuje vnútorné roztápanie nahromadenej kapha dóši. Preto mnohí ľudia v tomto období trpia zahlienením, prechladnutím a alergiami. Ajurvéda preto v tomto období odporúča dodržiavať životný štýl pre vyrovnanie kaphy.

Leto

Leto je obdobie v ktorom prevláda pitta dóša. Vďaka slnku sa vlhkosť zeme odparuje, čo vyvoláva horúce, suché a ostré vlastnosti v atmosfére – a to vedie k zvýšeniu pitta dóši. Ajurvéda preto v tomto období odporúča dodržiavať životný štýl pre vyrovnanie pitty.

Jeseň

Jeseň je suchá, ľahká, studená, vetristá, drsná a prázdna. Všetky tieto vlastnosti zvyšujú váta dóšu. Prirodzene, ajurvéda v tomto období odporúča dodržiavať životný štýl pre vyrovnanie váty.

Zima

Zima je studená, vlhká, ťažká a pomalá, preto je to vo všeobecnosti obdobie kapha dóši. Ajurvéda preto v tomto období odporúča dodržiavať životný štýl pre vyrovnanie kaphy. Avšak určité vátu-zvyšujúce vlastnosti sú tiež prítomné - ako studená, chladná a vetristá; čo musia brať do úvahy hlavne ľudia s vátovou konštitúciou a patrične tomu prispôsobiť svoj životný štýl.

Keď začnete praktizovať ajurvédsky životný štýl, to, čo skutočne urobíte je, že začnete kráčať cestou sebapoznania, vnímania a uvedomovania si. Táto cesta vám pomôže dosiahnuť zlepšenie vašej celkovej pohody a vášho duchovného rastu.

Prehlásenie:

Informácie v tomto článku boli starostlivo vybraté tak, aby vám pomohli udržať zdravý životný štýl. Nenahrádzajú individuálne odporúčania kvalifikovaného ajurvédskeho odborníka, ani nie sú určené na liečebné účely. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, obráťte sa prosím na svojho praktického lekára alebo na ajurvédskeho odborníka predtým, než zmeníte stravu alebo začnete používať akékoľvek výživové doplnky.