Vedecké dôkazy o TMS (Tenzný myoneurálny syndróm) predstavujú revolúciu v chápaní a liečbe chronickej bolesti. Najnovší výskum v oblasti neurovedy potvrdzuje, že mozog zohráva kľúčovú úlohu pri vytváraní a udržiavaní bolesti, pričom správne aplikované TMS techniky môžu výrazne znížiť alebo úplne odstrániť symptómy.
Táto stránka zhromažďuje vedecké dôkazy o TMS, ktoré dokumentujú účinnosť psychofyziologického prístupu k bolesti.
Klinické a výskumné štúdie potvrdzujúce účinnosť TMS terapie
Vedecké recenzované štúdie potvrdzujúce účinnosť TMS techník
Niekoľko výskumov ukazuje, že techniky zamerané na Tenzný myoneurálny syndróm (TMS) môžu významne znížiť úroveň chronickej bolesti. Medzi najvýznamnejšie patrí štúdia Dr. Davida Schechtera a jeho tímu, ktorá sledovala pacientov s chronickou bolesťou chrbta. Výsledky ukázali výrazné zníženie bolesti, nižšie využívanie liekov proti bolesti a výrazné zlepšenie fyzickej aktivity u sledovaných pacientov.
Ďalší dôkaz priniesol samotný Dr. John Sarno, ktorý realizoval dva po sebe nasledujúce prieskumy medzi svojimi pacientmi trpiacimi dlhodobou a intenzívnou chronickou bolesťou. V oboch prípadoch zaznamenal významné zlepšenie – úroveň bolesti sa znížila krátkodobo aj dlhodobo, čo naznačuje trvalý efekt správne aplikovanej TMS terapie.
Vedecké dôkazy o vplyve psychosomatických faktorov na chronickú bolesť
Z výsledkov viacerých vedeckých štúdií vyplýva, že psychosomatické faktory výrazne ovplyvňujú vznik, intenzitu a pretrvávanie bolesti, ako aj úspešnosť chirurgických zákrokov. Populačné výskumy napríklad ukazujú, že ľudia s vyššou mierou úzkosti a nespokojnosťou v práci sú náchylnejší na vznik chronickej bolesti chrbta.
Ďalšie dáta dokazujú, že traumatické zážitky z detstva sú významne spojené s neúspešným výsledkom operácie chrbtice. Meta-analýza psychologických techník ako sú meditácia a kognitívno-behaviorálna terapia, potvrdzuje ich schopnosť efektívne znižovať chronickú bolesť.
Porovnávacie štúdie zamerané na diagnózy ako RSI (Repetitive Strain Injury) a fibromyalgia tiež ukazujú, že práve dlhodobý stres a pracovné preťaženie zohrávajú kľúčovú úlohu v ich rozvoji. Tieto zistenia podporujú teóriu, že pri liečbe chronickej bolesti je nevyhnutné venovať pozornosť nielen fyzickému stavu, ale aj psychickému a emocionálnemu zdraviu pacienta.
Vedecké dôkazy o účinku písania denníka a meditácie na chronickú bolesť
Rastúci počet vedeckých recenzovaných štúdií potvrdzuje, že písanie denníka o stresujúcich udalostiach a pravidelná meditácia môžu významne zmierniť chronickú bolesť a zároveň zlepšiť celkové zdravie pacientov. Tieto psychologické techniky nevplývajú len na subjektívne vnímanie bolesti, ale vedú aj k biologicky merateľným zmenám – vrátane posilnenia imunitného systému.
Podľa meta-analýzy výskumov o všímavosti (mindfulness) sa ukázalo, že zníženie stresu prostredníctvom všímavostipomáha pacientom nielen v zvládaní bolesti, ale aj pri riešení rôznych klinických a neklinických problémov. Tieto výsledky zdôrazňujú význam integrácie duševného a emocionálneho zdravia do celkového liečebného plánu pre pacientov trpiacich chronickou bolesťou.
Vedecké dôkazy o nepresnosti MRI diagnostiky pri bolestiach chrbtice
Niekoľko vedeckých recenzovaných štúdií potvrdilo, že mnohé diagnózy štrukturálnych abnormalít chrbtice založené výhradne na MRI (magnetická rezonancia) môžu byť chybné alebo zavádzajúce. Tieto štúdie ukazujú, že aj pacienti bez akýchkoľvek príznakov bolesti chrbta často vykazujú na MRI snímkach nálezy ako výčnelky či protrúzie platničiek.
Jedna z kľúčových štúdií uzatvára:
„Vzhľadom na vysoký výskyt týchto nálezov v populácii bez bolesti, môže byť ich objavenie u ľudí s bolesťami krížov pomocou MRI čisto náhodné.“
Tieto zistenia podporujú TMS prístup, ktorý tvrdí, že štrukturálne abnormality nie sú vždy príčinou bolesti, a že emocionálne faktory a stres zohrávajú významnú rolu pri vzniku a udržiavaní chronickej bolesti.
Vedecké recenzované štúdie, ktoré potvrdzujú, že stres môže spôsobiť aj zhoršiť fyzické symptómy
Najnovšie vedecké výskumy ukazujú, že stres hrá kľúčovú rolu nielen pri zhoršovaní, ale aj pri spúšťaní fyzických symptómov. Jedna zo štúdií preukázala silné prepojenie medzi pracovným stresom a chronickými bolesťami, pričom zvýšený stres výrazne zvyšoval pravdepodobnosť ich výskytu.
Ďalšia významná štúdia ukázala, že dysfunkcie v systéme stresovej reakcie (os hypotalamus–hypofýza–nadobličky)môžu predpovedať, u koho sa v rizikovej skupine rozvinie chronická bolesť. Tieto nálezy zdôrazňujú potrebu liečby, ktorá zohľadňuje aj psychosociálne faktory a emocionálne zaťaženie pacienta.
Vedecké recenzované štúdie o kultúrnom vplyve na vznik bolesti po zranení, ako je hyperextenzia krku
Niektoré epidemiologické štúdie sa zamerali na zranenia ako hyperextenzia krku (často spojená s nárazom zozadu pri dopravnej nehode) a odhalili zaujímavé súvislosti medzi predsudkami o úraze a samotným vývojom symptómov.
Porovnávacie výskumy medzi východným a západným Nemeckom ukázali, že bolesti chrbta sa v niektorých oblastiach šíria ako kultúrne podmienená “prenosná choroba” – v reakcii na spoločenské vnímanie. V Litve, kde takéto predstavy nie sú zakorenené, sa zistilo, že symptómy bolesti po náraze zozadu sa takmer nevyskytujú.
Ďalšie výskumy potvrdzujú, že v mnohých prípadoch bolesť krku alebo chrbta nevzniká následkom fyzického poškodenia, ale ako reakcia na očakávanie bolesti alebo emocionálny stres po nehode.