Zmena spôsobu, akým premýšľate o svojej chronickej bolesti a ako s ňou zaobchádzate, môže spôsobiť závratné zmeny vo vašom utrpení.

Ak vaša bolesť pretrváva dlhšie, než je primerané (väčšina úrazov sa vylieči do 6-8 týždňov), môže to byť spôsobené procesom nazývaným podmieňovanie. V skutočnosti je podmieňovanie dôvodom, prečo chronická bolesť / TMS pretrváva a prečo je tak ťažké ju liečiť (ak nemáte dostatočné vzdelanie v tejto oblasti). Klasickým príkladom podmieňovania sú Pavlovove psy. I.P. Pavlov bol ruský fyziológ, ktorý pri skúmaní tráviacich procesov u psov prišiel na to, že v čase jedla vždy reagujú produkciou slín. Celkom normálne, však? To zaujímavé však bolo toto: Pavlov nechával pri podávaní jedla pustený metronóm (prístroj s kyvadlom, ktorý rovnomerne odklepáva rytmus hudobnej skladby), a potom sa rozhodol hrať ten istý zvuk bez toho, aby podával jedlo. Stalo sa to, že psy začali pri zvuku metronómu slintať aj vtedy, keď v okolí nebolo žiadne jedlo. Ich telá si vyvinuli podmienenú odpoveď – fyzickú reakciu (sliny) na nehmotný podnet (metronóm).

Všetci zažívame podmieňovanie

Podmieňovanie je u ľudí taký bežný jav, že si ho v každodennom živote ani nevšímame. Je pre nás normálne, že každý deň cítime hlad a únavu v rovnaký čas. Bojíme sa určitých miest alebo situácií (napríklad výšok), pretože náš mozog si vytvoril podmienený strach spojený s konkrétnym miestom. U ľudí trpiacich chronickou bolesťou môže byť bolesť vyvolaná určitou činnosťou (chôdza, beh, zohýbanie sa, doslova čokoľvek..) alebo prichádza v určitú dennú dobu (preto je u niektorých ľudí intenzita bolesti iná ráno a iná večer). V každom prípade, podmieňovanie sa nedeje “len tak”. Rovnako ako v prípade Pavlovových psov, VŽDY je prítomný nejaký spúšťač. U psov to bol zvuk metronómu a jeho asociácia s jedlom. Spúšťačom u ľudí s TMS to však môže byť aj emócia alebo myšlienka a jej prepojenie s bolesťou. Každý deň, znova a znova, máme rovnaké myšlienky a rovnaké pocity. Tieto rovnaké myšlienky vytvárajú rovnaké emócie a tieto emócie nás poháňajú – buď sa vďaka nim cítime fantasticky, alebo sa vďaka nim zacyklíme v utrpení. Emócie a myšlienky, dokonca aj tie nevedomé, sú ako závislosť. Mozog miluje opakovanie a neznáša zmeny, bez ohľadu na to, či sú dané myšlienky a emócie pre naše zdravie prospešné, alebo nie. To znamená, že ak sú strach, hnev a bezmocnosť z vašej bolesti udržované pri živote opakovanými myšlienkami a tieto emócie sa stali spúšťačmi vašej bolesti, potom môžete skončiť v cykle chronickej bolesti, ktorý je veľmi ťažké prelomiť.

Ako sa chronická bolesť/TMS stáva podmienenou

Predstavte si, že máte dlhé stresové obdobie doma aj v práci, a pomaly ale iste sa vo vás hromadí nevedomý/potlačený hnev. Každý deň ste viac a viac nervóznejší a podráždenejší. Patríte však k ľuďom, ktorí sa radi prezentujú ako láskaví a príjemný, a hnev vnímate ako podradnú a nevhodnú emóciu. Vo vašom vnútri sa odohráva boj a váš mozog sa rozhodne vás “zachrániť”. Vytvorí bolesť, ktorá vás upozorní na „nebezpečenstvo“ v oblasti, kde si váš mozog myslí, že je logické ju dostať (napríklad na miesto starého zranenia, alebo v krížovej oblasti – stále predsa niečo ťažké nosíte na rukách). Toto je klasický prípad spustenia TMS bolesti. U niektorých ľudí bolesť odíde hneď ako sa im podarí uvoľniť alebo vyriešiť problém, alebo ak podstúpia liečbu ktorej úplne veria (liek, chirurgický zákrok, vynikajúci fyzioterapeut, atď.) U mnohých ľudí však bolesť zostáva mesiace alebo roky, a dôvod, prečo pretrváva je práve podmieňovanie. Okrem počiatočného spúšťača je tu teraz samotná bolesť, kvôli ktorej sa začnú strachovať. A to zúfalstvo z toho, že neodchádza! Lieky proti bolesti a iné terapie prinášajú len krátkodobú úľavu (ak vôbec), a tak začnú pochybovať, či vôbec existuje nejaká liečba, ktorá bude fungovať. Problém je v tom, že zakaždým ako sa obávajú bolesti alebo sú zúfalí z toho, či sa to niekedy zlepší, v skutočnosti bolesť očakávajú. Pripomínajú mozgu bolesť a posilňujú existujúcu nervovú dráhu.

Ako prelomiť cyklus bolesti

Ako sa teda prelomiť cyklus bolesti? Ako oslabíte nervovú dráhu, ktorá je udržiavaná pri živote každý deň? Odpoveď je jednoduchá, aj keď v praxi veľmi ťažká: treba zmeniť svoje emócie a myšlienky, dokonca aj tie nevedomé. To znamená, že musíte prestať predvídať bolesť, a to aj na nevedomej úrovni. V podstate musíte naučiť svoj mozog novému spôsobu myslenia, novému návyku, ktorý nezahŕňa bolesť.

Chcem si kúpiť knihu od Dr. John Sarna   „LIEČBA BOLESTI CHRBTA“ Kliknite sem pre pokračovanie do ďalšej sekcie   Návrat k bežnému životu