TMS – Syndróm tenznej myozitídy, zdôrazňuje prepojenie mysle a tela a uznáva, že chronická bolesť nie je spôsobená iba štrukturálnymi zmenami, ale môže byť ovplyvnená aj emocionálnym stresom, potlačenými emóciami a osobnostnými vlastnosťami.
Spojenie medzi mysľou a telom je jednou z najzaujímavejších a najmenej pochopených oblastí medicíny. Syndróm tenznej myozitídy (TMS) je koncept, ktorý vyvinul Dr. John Sarno a ktorý lieči mnoho druhov chronickej bolesti. TMS zdôrazňuje prepojenie mysle a tela a uznáva, že chronická bolesť nie je spôsobená iba štrukturálnymi zmenami, ale môže byť ovplyvnená aj emocionálnym stresom, potlačenými emóciami a osobnostnými vlastnosťami.
„Kým nezvedomíte podvedomé, podvedomé bude viesť váš život a vy to nazvete osudom.“
– Karl Jung
Bolesť
Bolesť VŽDY vytvára náš mozog. Vo všeobecnosti je akútna bolesť následkom poškodenia tkaniva – napríklad ste si pri behu vytkli nohu a tá začne bolieť. Fyziologická bolesť je teda druh komunikácie nášho tela, nie je to nič, na čo by sme sa mali hnevať. Bolesť nás upozorňuje na možný problém a chráni od ďaľšieho poškodenia. Okrem fyziologickej bolesti však existujú aj patologické druhy bolesti, ako napríklad fantómová bolesť končatín (bolesť končatiny pretrváva aj po jej amputácii), alebo neuroplastická bolesť. Tieto typy bolesti už nemajú žiadnu ochrannú alebo komunikačnú funkciu.
Takmer 90% ľudí s chronickou bolesťou má neuroplastickú bolesť
Čo je to neuroplastická bolesť? Neuroplastická bolesť je bolesť, ktorá pretrváva aj po vyliečení (liekmi, operáciou, rehabilitáciou atď), alebo ktorá vznikla bez evidentnej fyzickej príčiny. Neuroplastická bolesť – tiež známa ako primárna bolesť – je bolesť, ktorá sa vyvinula v dôsledku zmien v nervových obvodoch mozgu.
Podľa nedávnej štúdie spoločnosti Schubiner ET. Al, „z hodnotených 222 pacientov s fyzickou bolesťou chrbta/krku, u 88,3% bola diagnostikovaná primárna bolesť“ (The Journal of Pain, 2024).
Neuroplastická bolesť sa môže zintenzívniť a pretrvávať na neurčito, pokiaľ nie sú poriešené príčiny. To je dôvod, prečo toľko ľudí často uvádza, že ich príznaky sa stali „chronickými“ alebo nevyliečiteľnými. Je to preto, že základné mechanizmy, ktoré podporujú príznaky, sa nikdy skutočne neriešili.
Aby sme pochopili, prečo sa to deje, musíme pochopiť, ako funguje náš mozog a nervový systém.
Základné spojenie medzi chronickou bolesťou a mozgom
Primárna úloha nášho mozgu je ochraňovať nás. Mozog komunikuje s autonómnym nervovým systémom cez miechu, aby nám pomohol tým najlepším spôsobom reagovať na okolnosti, v ktorých sa nachádzame. Napríklad, ak sa ocitneme v životu nebezpečnej situácii, mozog túto hrozbu zaregistruje a zmobilizuje telo na „boj alebo útek“. Na dosiahnutie tohto cieľa začne telo vylučovať špecifické hormóny ako je kortizol a adrenalín, ktoré zrýchlia tep a potlačia bolesť, aby sme mohli rýchlo zutekať pred nebezpečenstvom. Zároveň však potlačí iné funkcie, ako napríklad trávenie, ktoré nás môžu spomaliť a zabrániť nám v efektívnom riešení alebo zutekaní od uvedenej hrozby. Inými slovami, mozog je na našej strane a jeho hlavnou funkciou je udržať nás nažive.
Ako chronický stres a trauma menia mozog a vytvárajú neuroplastické príznaky
Určité reakcie na udalosti alebo stresory sú automatické reakcie, a ak sú obzvlášť nepríjemné alebo pôsobivé, môžu spôsobiť, že mozog sa prispôsobí a reaguje určitým spôsobom. Napríklad, ak máme traumatický zážitok pohryznutia psom, môžeme mať záchvaty paniky zakaždým, keď sa ocitneme v blízkom kontakte so psom.
V niektorých prípadoch môže mozog spôsobiť bolesť alebo iné príznaky, ktoré nás upozornia pred vnímanou hrozbou. Tento proces sa deje nevedome a často súvisí s rovnakou adaptáciou na prežitie, ktorá sa spúšťa po nepríjemnom zážitku. Problém je v tom, že dnes mnohí z nás žijú v neustálom „režime prežitia“ kvôli potláčaným emóciám ktoré spôsobujú stres. To znamená, že naše telá sú v neustálej pohotovosti kvôli možným „hrozbám“ – či už skutočným, alebo vnímaným.
Navyše, ako starneme, vytvárame podobné návyky a vzorce. Neustále sa zaoberáme rovnakými obavami a úzkosťami a mozog sa stane veľmi zbehlý v reagovaní na tieto emocionálne reakcie rovnakým starýmspôsobom.
Znamená to, že bolesť je len v mojej hlave?
V žiadnom prípade. Tieto „adaptácie prežitia“ vytvorené mozgom vytvárajú v tele skutočné fyzické zmeny. V reakcii na nepríjemné skúsenosti môžeme začať vylučovať rôzne chemikálie a vytvárať rôzne fyziologické reakcie.
Tu je jednoduchý príklad. Viete si spomenúť na situáciu, počas ktorej ste zažili šok? Pamätáte si, ako vaše srdce začalo búšiť, a možno sa vám začali chvieť nohy a ruky? Možno ste v ten deň dokonca mali problémy s trávením … Vtedy sa stalo, že vaša emócia (šok) vytvorila v tele skutočné fyzické zmeny, s cieľom pomôcť vám vyrovnať sa so situáciou.
Teraz si predstavte, že vo vašom každodennom živote neustále prežívate rovnaké emocionálne spúšťače. Možno sa neustále obávate, že sa niečo stane, alebo ste v blízkej minulosti zažili niečo nepríjemné, na čo neviete prestať myslieť. Možno sa ráno zobúdzate so strachom, že vás bude bolieť chrbát rovnako ako včera. Alebo sa zobúdzate so strachom ako zvládnete dnešnú poradu, keďže už dva dni máte hroznú migrénu a nič nepomáha … A ak tieto emócie prežívate často, alebo dokonca každý deň, bolesť a iné príznaky sa môžu stať v tele podmienené.
Čo sa deje v prípade chronickej bolesti?
Mozog môže byť zodpovedný za tvorbu chronickej bolesti dlho po tom, čo sa zranenie vyliečilo, alebo dokonca ak žiadne poranenie alebo infekcia nie sú prítomné. Stáva sa to preto, lebo naša skúsenosť bolesti je „filtrovaná“ cez náš mozog prostredníctvom našich emócií, spomienok a očakávaní.
“Bolesť pretrváva po zahojení tkaniva preto, lebo pohotovostný systém tela zostáva aktivovaný a je stimulovaný oveľa nižšou intenzitou stimulu “
Fyziopedia, Pain Neuroscience Education
Inými slovami, neuroplastická bolesť je v skutočnosti falošným poplachom, ktorý sa šíri tým, že ľudský mozog nesprávne interpretuje aj bezpečné správy z tela ako ohrozujúce. Telo je v poriadku, ale mozog stále vytvára bolesť, ktorá je skutočná.
Dobrou správou je, že každý sa môže naučiť, ako spracovať bolesť inak
Východiskom TMS terapie je stanovenie, či sa naozaj jedná o neuroplastickú, alebo fyziologickú bolesť. Existuje celý rad príznakov, ktoré možno diagnostikovať ako TMS, pretože tento stav ovplyvňuje každého z nás iným spôsobom. Je to preto, lebo každý z nás je jedinečný a TMS bolesť sa musí prejaviť niekde, kde to pre nás osobne dáva zmysel. Ak pevne veríte, že vaše kolená sú neuveriteľne silné a zdravé, je veľmi nepravdepodobné, že sa TMS bolesť prejaví práve v tejto oblasti. Naopak, ak ste niekedy v minulosti mali úraz kolena, alebo vás seklo v krížoch, je pravdepodobné, že práve tam vás TMS zasiahne. TMS sa teda môže v tele prejavovať rôznymi spôsobmi a dokáže vytvoriť viacero symptómov naraz – do slova a do písmena od hlavy až po päty. O čo viac symptómov máte, o čo viac miest v tele je postihnutých, a o čo viac sú tieto symptómy premenlivejšie, o to väčšia je pravdepodobnosť, že trpíte TMS a dôvod vašich problémov je nevedomý stres.
TMS je výzkumami overená a praxou potvrdená metóda oslobodenia sa zo začarovaného kruhu chronickej bolesti. Posledné roky prebieha revolúcia v chápaní povahy chronickej bolesti, ktorú poháňa presvedčivá neuroveda. Hlavným posolstvom pre laikov je, že väčšinu druhov chronickej bolesti je možné pomocou neuroplasticity účinne liečiť.
PREHLÁSENIE:
Toto prehlásenie sa vzťahuje na celý obsah našej webovej stránky. Všetky informácie uvedené na našej stránke sú všeobecné, a majú čisto informačný charakter. Boli starostlivo vybraté tak, aby vám pomohli udržať zdravý životný štýl, avšak nenahrádzajú individuálne odporúčania vášho lekára, či kvalifikovaného TMS odborníka.
Produkty v tomto e-shope nie sú určené na liečebné účely a nemajú slúžiť ako náhrada pestrej stravy. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, odporúčame aby ste sa obrátili na svojho praktického lekára alebo ajurvédskeho odborníka predtým, než zmeníte stravu alebo začnete používať akékoľvek výživové doplnky.