Zmenou prístupu k vašej bolesti môžete zmeniť spôsob, akým ju vidíte, a pretrénovať svoj mozog tak, aby vám ju pomohol znížiť. Liečba TMS (syndróm tenznej myozitídy) je založená na predpoklade, že chronická bolesť môže byť intenzívnejšia a v niektorých prípadoch vytvorená naučenými nervovými dráhami v mozgu.

Nedávne výskumy v medicíne, neurovede a psychológii podporujú tento fenomén. TMS terapia je psychologická liečba, ktorá pomáha ľuďom preprogramovať signály bolesti ako nie nebezpečné, čo vedie k zníženiu alebo odstráneniu chronickej bolesti. Výskumný tím Alana Gordona, LCSW nedávno dokončil randomizovanú kontrolovanú štúdiu so 100 subjektmi, z ktorých všetci žili s chronickou bolesťou chrbta. Po TMS liečbe 73 % subjektov uviedlo, že sú bez bolesti alebo takmer bez bolesti. Tieto výsledky sa do značnej miery zachovali aj o rok neskôr. Jeho tím tiež použil funkčnú magnetickú rezonanciu (fMRI) na meranie mozgov pacientov pred a po liečbe a zistil, že TMS terapia zmenila spôsob, akým mozgy pacientov spracovávali bolesť.

Čo spôsobuje chronickú bolesť?

Vo všeobecnosti je akútna bolesť následkom poškodenie tkaniva – napríklad dotyk horúceho sporáka bolí, pretože dôjde k poškodeniu pokožky. Chronická bolesť je však zložitejšia. Niekedy je spôsobená poškodením tkaniva v tele (napr. zranením alebo inou patológiou), ale oveľa častejšie nie je v tele žiadny štrukturálny problém, ktorý by bolesť spôsoboval. Ako príklad sa pozrime na chronickú bolesť chrbta. Bežným názorom je, že príčinou sú „štrukturálne“ problémy, ako napríklad hernia disku alebo zlé držanie tela. Avšak hernie disku a podobné rádiologické nálezy sú prítomné u väčšiny ľudí (dokonca aj u tých, ktorí nemajú vôbec žiadne bolesti) a zvyčajne odrážajú normálny proces starnutia. Podobne, mnohé štúdie nenašli žiadny jasný vzťah medzi držaním tela a bolesťou chrbta – mnoho ľudí s „dobrým“ držaním tela má intenzívne bolesti chrbta, zatiaľ čo mnohí so „zlým“ držaním tela nemajú žiadnu. To platí aj pri iných chronických bolestivých stavoch – často neexistuje žiadna identifikovateľná štrukturálna príčina bolesti.

Kde existuje bolesť? V mozgu!

Bolesť funguje ako signál nebezpečenstva, vytvorený naším mozgom, aby nás upozornil na hroziace nebezpečenstvo. Niekedy však môžeme cítiť bolesť aj vtedy, keď nám nič nehrozí. Známym príkladom v medicínskom kruhu je stavebný pracovník, ktorý zoskočil z lešenia a pristál na veľkom klinci, ktorý mu prerazil topánku a nárt nohy. Bol v neskutočnej agónii a rýchlo ho previezli do nemocnice. Ale keď sa lekárom podarilo dať mu topánku s klincom dole, zistili, že klinec prešiel medzi dvoma prstami na nohe bez toho, aby spôsobil čo len škrabanec. Keď to stavebný pracovník videl, bolesť úplne zmizla. Jeho mozog vyvolal bolesť, pretože veril, že je v nebezpečenstve. Ale akonáhle bolo jasné, že neexistuje žiadna hrozba, jeho mozog okamžite prestal bolesť vytvárať.

Strach, vyhýbanie sa a chronická bolesť

Keď mozog pociťuje bolesť znova a znova, nervové dráhy sa posilnia a scitlivejú. Za nejaký čas sa mozog bolesť naučí a stáva sa chronickou. Ako sa mozog učí bolesť? Poháňa ho strach a vyhýbanie sa. Keď sa bojíme bolesti a vyhýbame sa jej, potvrdzujeme a posilňujeme názor, že bolesť je skutočne nebezpečná. Toto posilnenie môže vytvoriť začarovaný kruh: bolesť vedie k strachu a vyhýbaniu sa a strach a vyhýbanie sa vedú k väčšej bolesti. V tomto článku nazývame bolesť generovanú mozgom „neuroplastická bolesť“, pretože zmeny (plasticita) v nervových dráhach sú primárnou príčinou bolesti. Aj keď neuroplastickú bolesť vytvára mozog, nie je imaginárna. Všetka bolesť je skutočná.

Môže byť vaša bolesť neuroplastická?

Bolesť, ktorá nie je spôsobená zranením, je neuroplastická bolesť. Existujú dva spôsoby, ako posúdiť, či je chronická bolesť neuroplastická. Prvý – lekár vám môže pomôcť vylúčiť akékoľvek štrukturálne príčiny bolesti, ako sú nádory, zlomeniny, infekcie a autoimunitné ochorenia. Lekárske testy, ako sú röntgenové snímky alebo MRI, môžu pomôcť tiež, hoci často odhalia aj náhodné nálezy, ktoré nie sú príčinou bolesti (ako napríklad hernie). Druhý – odborník v TMS vám môže pomôcť pri diagnostike neuroplastickej bolesti. Existuje niekoľko indikátorov, že bolesť môže byť neuroplastická:

  • Bolesť vznikla bez zranenia
  • Bolesť vznikla v období stresu
  • Bolesť nie je konzistentná (napr. bolesť chrbta pociťujete pri státí, ale nie pri behu)
  • Bolesť cestuje po tele
  • Prítomnosť, alebo história ďaľších chronických symptómov (napr. bolesť žalúdka, migréna, bolesť kolien atď.)
  • Nešťastie v detstve, alebo anamnéza traumy
  • Osobnostné sklony k úzkosti, nadmernej ostražitosti a perfekcionizmu

Sám o sebe nie je ani jeden z týchto indikátorov postačujúci na to, aby potvrdil že bolesť je neuroplastická. Avšak čím viac indikátorov je prítomných, tým je to pravdepodobnejšie. Niekedy je diagnóza celkom jasná. V iných prípadoch je potrebný proces zhromažďovania dôkazov. Tento proces môže byť ako detektívna práca, ktorá si vyžaduje zvedavosť a pozornosť k detailom (napr. všímanie si variácií v mieste a intenzite bolesti v rôznych časoch alebo v rôznych spoločenských kontextoch).

Čo je TMS terapia?

V prípade neuroplastickej bolesti mozog interpretuje bezpečné signály z tela ako nebezpečné. Primárnym cieľom TMS terapie je napraviť túto nesprávnu interpretáciu a naučiť mozog, že tieto vnemy sú v skutočnosti bezpečné. Ide o súbor techník zameraných na prerušenie cyklu bolesti a strachu. Jedným z najťažších aspektov chronickej bolesti je pocit, že vaše skúsenosti alebo pocity nie sú skutočné. Mnohí pacienti sú stále označovaní ako odmietnutí alebo neurotickí, keď sa sťažujú na vážnu pretrvávajúcu bolesť. Bolo by smutné, ak by boli dôkazy o neuroplastickej bolesti interpretované tak, že chronická bolesť je vymyslená alebo chyba postihnutého. Výskum ukazuje opak: chronická bolesť je skutočná a vyčerpávajúca – a keďže sa ju naučil mozog, je zvyčajne zmeniteľná.

KeďžeTMS terapia nie je vhodná pre každého, predtým ako sa rozhodnete ju podstúpiť odporúčame:

AYURDHARMA v médiach

Vypočujte si rozhovor s Danielou Juričić na Fun Rádiu.

Rozprávame sa o ajurvéde na Slovensku, jej účinkoch a výhodách. Príďte si nás vypočuť.
AYURDHARMA

ZAREGISTRUJTE SA PRE ODBER NEWSLETTERA

Buďte v obraze s našimi najnovšími správami a exkluzívnymi ponukami. Prihláste sa na odber nášho newslettera ešte dnes.

ALEBO NÁS SLEDUJTE