Podľa ajurvédy je celý vesmír zložený z piatich prvkov – priestoru alebo éteru, vzduchu, ohňa, vody a zeme. Týchto päť prvkov sa v ľudskom tele spája do troch základných energií zvaných dóši, ktoré sú prítomné v rôznej miere v každom z nás. Tieto tri dóši riadia všetky psycho-fyziologické funkcie ľudského tela.
Koncept ajurvédy je založený na piatich elementoch – priestoru alebo éteru, vzduchu, ohňa, vody a zeme a 20 kvalitách. Všetko v tomto vesmíre, vrátane nášho tela, je zložené z týchto piatich elementov. Éter, vzduch, oheň, voda a zem sú nielen materiálnymi stavebnými kameňmi prírody. V ich najjemnejšej podobe sú energetickými formami.
Priestor symbolizuje nedostatok odporu. Tiež označovaný ako “éter”, priestor je prázdny, ľahký, jemný, všepresahujúci, všeobklopujúci a všadeprítomný. Je univerzálny, nepohyblivý a beztvarý. Priestor potrebujeme aby sme sa mohli pohybovať, rásť a komunikovať. Medzi priestory v tele patria napríklad ústa, nos, tráviaci trakt, dýchacie cesty, brucho či hrudník.
Vzduch je princíp pohybu a expanzie. Je to dynamická sila v pohybe. Vzduch je suchý, ľahký, čistý, mobilný a beztvarý. V ľudskom tele sa vzduch prejavuje pohybom svalov, pulzáciou srdca, expanziou a kontrakciou pľúc, pohybom žalúdočnej steny a čriev, ako aj tokom myšlienok. Či už je to pohyb jednej bunky alebo nervový impulz, veškerý pohyb v ľudskom tele je riadený elementom vzduchu.
Oheň je horúci, suchý, ostrý, prenikavý, ľahký, aktívny a premenlivý. Je to energia transformácie. V ľudskom tele je zdrojom ohňa metabolizmus, preto sa oheň nachádza hlavne v tráviacom systéme. Nachádza sa však tiež v mozgu, očiach a koži. Oheň reguluje telesnú teplotu, metabolizmus (trávenie, vstrebávanie a asimiláciu), pozornosť, porozumenie a zrak.
Voda je tekutá, ťažká, mäkká, viskózna, studená, hustá a súdržná. Vďaka týmto kvalitám spája jednotlivé molekuly dohromady. Voda existuje v tele telo ako plazma, cytoplazma, sérum, sliny, nosné sekréty, cerebrospinálna tekutina, moč a pot. Voda je absolútne nevyhnutná pre fungovanie telesných tkanív, orgánov a rôznych telesných systémov. Bez nej by naše bunky nemohli prežiť.
Zem je ťažká, tvrdá, drsná, pevná, hustá, statická a objemná. Je to najpevnejší z piatich elementov. Zem dáva telu pevnosť, štruktúru, silu a výdrž. Všetky pevné telesné štruktúry (kosti, chrupavka, nechty, zuby, vlasy, koža) sú odvodené od elementu zeme.
Rôzne kombinácie týchto piatich základných elementov sa v ľudskom tele prejavujú ako tri základné bio-energetické regulátory zvané dóši. Všetci ľudia majú v sebe všetky tri dóši, avšak každý človek sa narodil s iným pomerom váty, pitty a kaphy. Práve tento pomer dóš dáva každému človeku jedinečnú kombináciu fyzických, duševných a emočných charakteristík, ktoré tvoria jeho konštitúciu. Túto individuálnu konštitúciu človeka nazýva ajurvéda “prakruti”.
Váta, pitta a kapha, sú produkované samotným telom a ak je ich momentálna kvalita a množstvo identická s ich kvalitou a množstvom v “prakruti”, zabezpečujú harmonické fungovanie tela, mysle a vedomia. Avšak ak sú narušené, sú príčinou choroby. K ich narušeniu dochádza neustálou interakciou človeka s prostredím – zmenou počasia alebo prostredia, zlými stravovacími návykmi, nevhodným životným štýlom, nevhodnou prácou alebo športom atď. Keďže sa dóši nachádzajú v telesných tkanivách a prostredníctvom nich aj fungujú, je len otázkou času, kedy narušená dóša postihne tkanivo, čo vedie k vzniku choroby.
Správna znalosť troch dóš je preto nevyhnutná na to, aby sme vedeli naše telo, myseľ a vedomie udržiavať vyvážené. Hoci sa každá dóša skladá zo všetkých piatich prvkov, v každej z nich sú dva prvky dominantné. U váty dominuje hlavne éter a vzduch, u pitty oheň a voda, a u kaphy voda a zem. Kvality a funkcie dóši sú teda prirodzene rovnaké ako u jej dominantných prvkov. V skutočnosti vátu, pittu a kaphu nie je možné vidieť voľným okom. V tele ich rozpoznávame práve cez ich kvality. Sú prítomné v tele ako jemné energie s jedinečnými vlastnosťami a funkciami:
Váta je suchá, ľahká, studená, drsná, jemná, pohyblivá, číra a rozptylujúca sa. Je to princíp pohybu a pohonu. Váta je preto zodpovedná za všetky pohyby v tele. Riadi centrálny nervový systém, dýchanie, vylučovanie odpadových látok, cirkuláciu krvi, a vnem dotyku a sluchu. Vyrovnaná váta sa prejavuje ako dobrá cirkulácia, zdravé vylučovanie odpadových látok, nadšenie, predstavivosť, tvorivosť a flexibilnosť. Avšak ak sa dostane do nerovnováhy, vytvára nervozitu, hyperaktivitu, strach a úzkosť. Jej hlavným sídlom je hrubé črevo, dominantná je však aj v močovom mechúre, maternici, panvovej oblasti, kostiach, stehnách, hlave, ušiach, hrdle a srdci. Ak sa v tele vytvorí príliš veľa váty, nahromadí sa práve v týchto častiach tela. Zvýšená váta spôsobuje všetky druhy abnormálnych pohybov v tele ako sú kŕče a tras, zápchu a vetry; a taktiež suchosť, drsnosť, tmavé sfarbenie kože, bolesti chrbtice, kostí a kĺbov, zvonenie v ušiach a rôzne neurologické ochorenia.
Pitta dóša je horúca, ľahká, ostrá, prenikavá, tekutá, pohyblivá a mierne mastná. Je to princíp transformácie. Všetky funkcie súvisiace s výrobou tepla a metabolizmom sú riadené pittou. Pitta tiež riadi proces trávenia, funkciu pečene a tvorbu krvi, endokrinný systém, zrak a kvalitu pleti. Vyrovnaná pitta vytvára dobré trávenie, jemnú a žiarivú pleť, dobrý zrak, silný intelekt, pevnú vôľu, ambicióznosť a dobré organizačné schopnosti. Avšak keď je narušená, vytvára v človeku rôzne “ohnivé” emócie ako je podráždenosť, hnev, agresivitu, žiarlivosť, nadmernú kritiku, cynizmus a sarkasmus. Na fyzickej úrovni narušená pitta vytvára prekyselenie, pálenie žáhy, nadmerné potenie, pocit pálenia, riedku stolicu, hnačku, žlté zfarbenie kože, očí, stolice a moču, kožné problémy ako vyrážky a ekzém, zapáchajúci pot, mdloby, závrate, horúčku a zápaly.
Kapha je ťažká, studená, vlhká, pomalá, hladká, slizká, statická a hustá. Kapha podporuje štruktúru a lubrikáciu tela. Je zodpovedná za rast tela, tvorbu nových buniek, tkanív a orgánov a ich vzájomné prepojenie. Taktiež dodáva vodu všetkým telesným tkanivám a tým zabraňuje ich opotrebovaniu. Hlavné sídlo kaphy je hlavne v hrudníku, pľúcach a prieduškách. Je však prítomná aj v krku, hlave, pankrease, tuku, jazyku, nose, hornej časti žalúdka, dutinách a spojivovom tkanive. Vyrovnaná kapha podporuje imunitu, plodnosť, vitalitu a silu; a na emocionálnej a psychickej úrovni prináša pocit šťastia, spokojnosť, súcit, lásku a odpustenie. Narušená kapha naopak spôsobuje chamtivosť, majetnosť, pripútanosť, lenivosť a depresiu. Na fyzickej úrovni spôsobuje pocit ťažkosti, pomalé trávenie, zahlienenie, opuchy a zadržiavanie vody. Jej zvýšenie tiež vedie k nahromadeniu tuku, nadváhe, obezite a rôznym abnormálnym rastom tkanív, ako sú polypy, nádory, cysty a myómy.
20 základných kvalít
Ajurvédsky prístup k liečeniu a prevencii choroby spočíva v dvoch základných princípoch:
- rovnaké kvality spôsobujú vzájomný nárast alebo zvýšenie
- protikladné kvality sa navzájom znižujú
Ajurvéda rozoznáva dvadsať základných vlastností, zaradených do desiatich protikladných párov. Tieto vlastnosti sa nachádzajú jak v našich telách, tak vo všetkom okolo nás, a tým pádom nás neustále ovplyvňujú.
ťažká | ľahká | studená | teplá, horúca |
mastná | suchá | pomalá | ostrá, prenikavá |
stabilná | v pohybe, mobilná | mäkká | tvrdá |
slizká, hladká | drsná | hustá | riedka, tekutá |
hrubá | jemná | zakalená, zahmlená | čistá, priehľadná |
V ajurvéde preto používame protichodné vlastnosti na vyrovnanie narušenej dóši. Napríklad, ak má niekto zvýšenú suchosť v tele (váta), na vyrovnanie použijeme mastnú kvalitu – či už vnútorne alebo zvonku. Ajurvédska liečba preto do veľkej miery spočíva v identifikácii choroby človeka z hľadiska týchto kvalít a správnej nápravy danej nerovnováhy.
PREHLÁSENIE:
Toto prehlásenie sa vzťahuje na celý obsah našej webovej stránky. Všetky informácie uvedené na našej stránke sú všeobecné, a majú čisto informačný charakter. Boli starostlivo vybraté tak, aby vám pomohli udržať zdravý životný štýl, avšak nenahrádzajú individuálne odporúčania vášho lekára, či kvalifikovaného ajurvédskeho odborníka.
Produkty v tomto e-shope nie sú určené na liečebné účely a nemajú slúžiť ako náhrada pestrej stravy. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, odporúčame aby ste sa obrátili na svojho praktického lekára alebo ajurvédskeho odborníka predtým, než zmeníte stravu alebo začnete používať akékoľvek výživové doplnky.