Guduchi pomáha modulovať funkcie imunitného systému, takže je neoceniteľným pomocníkom nielen pri oslabenej imunite, ale aj v prípade rôznych autoimúnnych ochorení. Zároveň pomáha normalizovať hladinu cukru v krvi a zvládať zvýšenú psychickú i fyzickú záťaž.

„Guduchi“ je sanskritský názov pre Tinospora cordifolia – popínavého kru rastúceho v himalájskych lesoch. Už tisíce rokov je Guduchi jednou z najcennejších a najčastejšie používaných bylín v Ajurvéde, hlavne na podporu imunity a trávenia. Staroveké ajurvédske texty píšu o Guduchi ako o rastline, ktorá dodáva „špeciálnu životnú silu“ a poskytuje nesmrteľnosť. Hoci moderná veda nebola schopná potvrdiť jej imortalizujúce vlastnosti, rastúci počet vedeckých štúdií potvrdzuje jej imunomodulačnéantioxidačnéhepatoprotektívneantidiabetické a adaptogénne účinky. Ľudovo povedané, Tinospora cordifolia pomáha modulovať funkcie imunitného systému, takže je neoceniteľným pomocníkom nielen pri oslabenej imunite, ale aj v prípade rôznych autoimúnnych ochorení. Zároveň pomáha neutralizovať negatívne pôsobenie nadmernej tvorby voľných radikálov, pomáha normalizovať hladinu cukru v krvi a zvládať zvýšenú psychickú i fyzickú záťaž. Terapeutická sila tejto rastliny pozostáva z jej omladzujúcich a posilňujúcich účinkov, pričom detoxikuje a čistí celý organizmus, konkrétne prostredníctvom pečene. Guduchi má harmonizujúci účinok na všetky tri dóši – bioregulátory, ktoré riadia všetky funkcie tela. To je dôvod, prečo sa v Ajurvéde používa pri tak veľkom množstve zdravotných problémov.

Tinospora Cordifolia

Účinky Guduchi

Podľa Ajurvédy pramení liečebná sila Guduchi z nasledujúcich účinkov:

  • zlepšuje trávenie a metabolizmus
  • podporuje imunitu
  • regeneruje
  • podporuje zdravú funkciu pečene
  • čistí krv (preto sa v Ajurvéde používa pri kožných problémoch, ako je atopický ekzém či akné)
  • pomáha telu zbaviť sa hlboko usadených toxínov

Guduchi sa preto používa pri širokej škále tráviacich problémov a metabolických porúch. Posilňuje tráviaci oheň, podporuje vstrebávanie živín do tela a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Ajurvéda považuje zdravé trávenie za základ dobrého zdravia. V skutočnosti je v Ajurvéde zdravé trávenie dôležité až do takej miery, že sa pri liečbe akéhokoľvek ochorenia berie do úvahy ako prvé. Zhoršené trávenie môže spôsobiť okamžité problémy, ako nadúvanie, vetry, pálenie žáhy, nevoľnosť, hnačka, zápcha, letargia, slabá koncentrácia a nedostatok energie. V prípade že je trávenie oslabené dlhodobo, tieto všeobecné príznaky sa môžu zmeniť na celý rad ochorení. Pri jedle je totiž dôležitá nielen výživová hodnota potraviny, ale aj to, či ju dokážeme stráviť. Ak nie je potravina správne strávená – či už kvôli oslabenému tráveniu, alebo nevhodnému jedlu – výsledkom je tvorba toxínov alebo takzvaná „áma“. Táto áma zabraňuje správnej výžive telesných tkanív, upcháva telesné kanály a šíri sa do hlbších tkanív tela – čo môže viesť k tvorbe rôznych chronických a auto-imúnnych ochorení. Preto ak udržujeme trávenie v dobrom stave, cítime sa ľahkí, energickí a silní. Celé naše telo je správne vyživované a naša odolnosť voči chorobám je silná.

Vhodné kombinácie Guduchi:

PREHLÁSENIE:

Toto prehlásenie sa vzťahuje na celý obsah našej webovej stránky. Všetky informácie uvedené na našej stránke sú všeobecné, a majú čisto informačný charakter. Boli starostlivo vybraté tak, aby vám pomohli udržať zdravý životný štýl, avšak nenahrádzajú individuálne odporúčania vášho lekára, či kvalifikovaného ajurvédskeho odborníka. 

Produkty v tomto e-shope nie sú určené na liečebné účely a nemajú slúžiť ako náhrada pestrej stravy. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, odporúčame aby ste sa obrátili na svojho praktického lekára alebo ajurvédskeho odborníka predtým, než zmeníte stravu alebo začnete používať akékoľvek výživové doplnky.

AYURDHARMA v médiach

Vypočujte si rozhovor s Danielou Juričić na Fun Rádiu.

Rozprávame sa o ajurvéde na Slovensku, jej účinkoch a výhodách. Príďte si nás vypočuť.
AYURDHARMA

ZAREGISTRUJTE SA PRE ODBER NEWSLETTERA

Buďte v obraze s našimi najnovšími správami a exkluzívnymi ponukami. Prihláste sa na odber nášho newslettera ešte dnes.

ALEBO NÁS SLEDUJTE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *