Ajurvéda kladie veľký dôraz na každodenný režim, pretože práve ten zadáva tón pre celý náš deň a prináša nám nielen zdravie, ale aj pocit pokoja a pohody. Pravidelný denný režim pomáha udržiavať rovnováhu v našej konštitúcii a pomáha regulovať naše biologické hodiny.

Ajurvéda odporúča žiť v harmónii s prírodou, avšak čo to znamená? V prvom rade to znamená, že by sme mali žiť v harmónii so svojou prakruti – našou jedinečnou konštitúciou. To znamená, že naša strava a životný štýl by mali mať opačné vlastnosti ako dóša, ktorá prirodzene prevláda v našej konštitúcii.

Zdravý životný štýl

Spôsob, akým žijeme a prostredie v ktorom žijeme, má v skutočnosti veľký vplyv na naše zdravie. Ajurvéda odporúča žiť v harmónii s prírodou, avšak čo to znamená? V prvom rade to znamená, že by sme mali žiť v harmónii so svojou prakruti – našou jedinečnou konštitúciou. To znamená, že naša strava, životný štýl, typ cvičenia, a dokonca aj práca, by mali mať opačné vlastnosti ako dóša, ktorá prirodzene prevláda v našej konštitúcii. Žiť v harmónii s prírodou tiež znamená byť naladený na rytmus a sily prírody. Naša bytosť je tvorená rôznymi úrovňami energie a vedomia, ktoré sú neustále ovplyvňované zmenou dňa a noci, rytmickými cyklami ročných období a našou interakciou s inými ľuďmi. Energie zvonku priamo ovplyvňujú tok energie v našom vnútri. Vyvážená životná energia a telo si teda vyžadujú našu každodennú starostlivosť. Keď rieka prúdi, sama sa čistí, avšak keď prestane prúdiť, stagnujúca voda sa znečistí a smrdí. Rovnako dôležité je, aby naša životná energia neustále prúdila, len vtedy naše telo, myseľ a vedomie môžu byť zdravé.


Ktoré návyky považuje Ajurvéda za nezdravé?

 • Nepravidelný životný štýl – narúša vátu a robí človeka nervóznym a hyperaktívnym
 • Stres – vytvára strachy, starosti a úzkosť u človeka svátovou konštitúciou; podráždenosť, hnev, agresivitu a závisť u človeka s pittovou konštitúciou, a emocionálne prejedanie sa, nadváhu, obezitu a depresiu u človeka s kaphovou konštitúciou
 • Nevhodná spoločnosť – vytvára zlú samskaru (psychologický imprint)
 • Nezdravé vzťahy – vytvárajú zmätok, neistotu a strach
 • Nedostatok pokoja a spánku – spôsobujú zhoršenie, degeneráciu a deštrukciu telesných tkanív

Ajurvéda odporúča zaradiť tieto návyky do nášho každodenného života:

 • Žiť v súlade s našou konštitúciou – podporuje zdravie a vitalitu
 • Pravidelné jedlo – napomáha udržať agni (tráviaci oheň) a imunitu silné
 • Pravidelný spánok – podporuje imunitu, koncentráciu, pamäť, a zlepšuje úroveň nálady a energie
 • Meditácia – napomáha v integrácii mysle, tela a duše, čo je podľa ajurvédy skutočnou definíciou zdravia
 • Bdelosť – napomáha zvládnutiu negatívnych myšlienok a emócii, a voľbe správnych reakcií v stresových situáciách

DINACHARYA – DENNÝ REŽIM

Ajurvéda kladie veľký dôraz na každodenný režim, pretože práve ten zadáva tón pre celý náš deň a prináša nám nielen zdravie, ale aj pocit pokoja a pohody. Pravidelný denný režim pomáha udržiavať rovnováhu v našej konštitúcii a pomáha regulovať naše biologické hodiny.

 • Vstávajte skoro ráno, najlepšie pred východom slnka. Umyte si tvár studenou vodou, oškrabte si jazyk škrabkou na jazyk (stimulujete tým trávenie a vylučovanie) a vyčistite si zuby prírodnou zubnou pastou.
 • Ako prvé vypite veľký pohár teplej vody – podporí to pravideľné vylučovanie.
 • Premasírujte si telo olejom vhodným pre vašu konštitúciu a osprchujte sa. Kým sa sprchujete, urobte si gandúšu (prepláchnutie ústnej dutiny kokosovým alebo sezamovým olejom).
 • Zacvičte si – ideálna je ranná jóga alebo rýchla chôdza, pranajáma (dychové cvičenia) a meditácia.
 • Medzi 7. a 9. hodinou sa naraňajkujte. Raňajky by mali byť malé ale sýte, aby ste vydržali bez ďalšieho jedla až do obeda. Vhodným príkladom je ovsená kaša.
 • Obed zjedzte medzi 12. a 14. hodinou – malo by to byť najväčšie jedlo dňa, pretože práve v poludnie je tráviaci oheň najsilnejší. Po obede si dajte 10 – 15 minútovú prechádzku.
 • Ideálny čas na večeru je medzi 18. a 19. hodinou. Večera by mala byť ľahšia a menšia než obed. Po večeri už nič nejedzte, ináč to ovplyvní váš spánok.
 • Spať choďte medzi 22. a 23. hodinou a pred spaním si zacvičte jógu a zameditujte si.

RITUCHARYA – SEZÓNNY REŽIM

Každá sezóna ovládaná prevažne jedným alebo dvoma elementami. Každá sezóna tak prináša určité riziká pre naše zdravie, pretože vlastnosti prevládajúcich elementov vytvárajú prirodzený nárast niektorej z troch dóš. Ak ste dostatočne vnímaví a patrične tomu prispôsobíte svoje každodenné voľby (zavedením opačných kvalít), dóši sa prirodzene vrátia do rovnováhy. Ak však svoju stravu a životný štýl vonkajším zmenám neprispôsobíte, skôr či neskôr bude nerovnováha dóš viesť k vzniku ochorenia. Inými slovami, zachovanie dobrého zdravia počas celého roka si vyžaduje neustále prispôsobovanie sa sezónnym zmenám prostredníctvom jedla, oblečenia, cvičenia, a tak ďalej. Keď začnete praktizovať ajurvédsky životný štýl, to, čo skutočne urobíte je, že začnete kráčať cestou sebapoznania, vnímania a uvedomovania si. Táto cesta vám pomôže dosiahnuť zlepšenie vašej celkovej pohody a vášho duchovného rastu.

PREHLÁSENIE:

Toto prehlásenie sa vzťahuje na celý obsah našej webovej stránky. Všetky informácie uvedené na našej stránke sú všeobecné, a majú čisto informačný charakter. Boli starostlivo vybraté tak, aby vám pomohli udržať zdravý životný štýl, avšak nenahrádzajú individuálne odporúčania vášho lekára, či kvalifikovaného ajurvédskeho odborníka. 

Produkty v tomto e-shope nie sú určené na liečebné účely a nemajú slúžiť ako náhrada pestrej stravy. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, odporúčame aby ste sa obrátili na svojho praktického lekára alebo ajurvédskeho odborníka predtým, než zmeníte stravu alebo začnete používať akékoľvek výživové doplnky.

Obľúbené produkty našich klientov

AYURDHARMA v médiach

Vypočujte si rozhovor s Danielou Juričić na Fun Rádiu.

Rozprávame sa o ajurvéde na Slovensku, jej účinkoch a výhodách. Príďte si nás vypočuť.
AYURDHARMA

ZAREGISTRUJTE SA PRE ODBER NEWSLETTERA

Buďte v obraze s našimi najnovšími správami a exkluzívnymi ponukami. Prihláste sa na odber nášho newslettera ešte dnes.

ALEBO NÁS SLEDUJTE