Jeseň sa začala, dni sa ochladzujú a listy začínajú padať zo stromov. Táto zmena má vplyv na každého z nás a tak prináša určité riziká aj pre naše zdravie. Pre mnohých je to úžasné ročné obdobie, avšak na to, aby sme si ho užili a počas prechodu z leta na jeseň zostali vyvážení a zdraví, je potrebné pochopenie jeho povahy. Jeseň je obdobie, počas ktorého najviac prevláda váta dóša, ajurvéda preto v tomto období odporúča dodržiavať životný štýl pre vyrovnanie váty.

Ajurvéda vraví, že počas každej ročnej sezóny prevláda určitý elementJeseň je obdobie, počas ktorého je najviac dominantná váta dóša. Váta sa skladá z prvkov vzduchu a éteru, a preto je pohyblivá, studená, suchá, drsná a jemná. Môžete to vnímať keď sa počas jesenných dní prechádzate po vonku. Vzduch je studený, listy padajúce zo stromov sú ľahké a vietor je suchý a drsný. Ajurvéda preto v tomto období odporúča dodržiavať životný štýl pre vyrovnanie váty, a to hlavne pre ľudí s vátovou konštitúciou. Chladné, studené, drsné a pohyblivé vlastnosti váty môžete vyvážiť tak, že do svojho života zavediete opačné vlastnosti. To znamená viac tepla, pohody, pravidelnosti a okorenených jedál.

V ľudskom tele je váta dominantná hlavne v hrubom čreve, kostiach a kĺboch, a nervovom systéme. Váta riadi všetok pohyb v tele – nervový impulz, dýchanie, cirkuláciu, vylučovanie atď. Narušená váta sa preto môže prejaviť ako nespavosť, hyperaktivita, nepravidelný apetít a vylučovanie, nafukovanie a vetry, zápcha, suchá koža a sliznice, praskanie kĺbov, bolesť kĺbov a krížov, studené ruky a nohy, či zimomravosť. Ak máte k týmto príznakom počas jesene tendenciu, netreba sa obávať, nasledujúce tipy vám pomôžu im predísť. V prípade že váta už je zvýšená, pomôžu vám dostať ju späť do rovnováhy. Nasledovný režim upokojuje a vyživuje nervový systém, posilňuje tráviaci oheň, pomáha pri vstrebávaní živín, podporuje pravidelné vylučovanie a zlepšuje cirkuláciu krvi.

Stravovacie odporúčania pre jesenné mesiace

  • Uprednostňujte teplé, výživné, tekuté, ťažšie, primerane mastné a tepelne upravené jedlá a potraviny.
  • Vaše jedlá by sa mali skladať prevažne zo sladkej, kyslej a slanej chuti, a menej z horkej, pikantnej a trpkej.
  • Vyhýbajte sa ľahkým, studeným, surovým a suchým jedlám.
  • Obmedzte sušené ovocie, surovú a mrazenú zeleninu, klíčky, šaláty, strukoviny, kukuricu, kus kus, pukance, sucháre, proso a bublinkové nápoje. Z korenín obmedzte čili, feferónky a kajenské korenie.
  • Vhodné konzumovať je napríklad sladké a zrelé sezónne ovocie, koreňovú zeleninu, tekvicu, cesnak, cibuľu, sladké zemiaky, kapustu, bielu či celozrnnú basmati ryžu, pšenicu, varenú kašu z ovsených vločiek, červenú šošovicu a mung fazuľky, seitan, mlieko a mliečne produkty, chai – korenistý čaj s mliekom atď.

Životný štýl počas jesene

  • Zaveďte pravidelnosť do svojho každodenného života, hlavne čo sa týka jedla, spánku a cvičenia.
  • Na sprchovanie a kúpanie používajte len teplú vodu. Namasírujte sa predtým teplým sezamovým, mandľovým, horčičným alebo jojobovým olejom. V prípade bolesti chrbta či kĺbov je vhodný Mahanarayan olej.
  • Udržiavajte svoj domáci a pracovný priestor teplý a útulný. Používajte zvlhčovač vzduchu.
  • Dbajte o to, aby ste nezostávali dlho do noci hore a mali dostatočne dlhý spánok (cca 8 hodín).
  • Vyhýbajte sa nadmernému rozprávaniu, premýšľaniu, cvičeniu, sexu a cestovaniu.

V prípade, že cvičíte jógu, vhodnými ásanami počas jesene sú tie, čo vyrovnávajú váta dóšu. Vhodné sú všetky predklony, pretože pomáhajú odstrániť nafukovanie, vetry a zápchu. Veľmi vhodné sú tiež Ushtrasana (ťava), Dhanurasana (luk) and Setu Bandhasana (most). Pravidelne by sa mala cvičiť Tadasana (palma), pretože pomáha navodiť uzemnenosť a jasnosť. Sediace ásany ako Siddhasana (perfektná póza) and Padmasana (lotos) tiež, pretože ukludňujú nervový systém. Cvičenie by malo byť pravidelné, pomalé a uvoľnené. Začať je vhodné s Pozdravom Slnku, aby sa telo najprv zahrialo a rozhýbalo, a ukončiť by sa malo Shavasanou (pozícia mŕtvoly), pretože je to najviac ukľudňujúca ásana.

Vhodné ajurvédske bylinky počas jesene

Existuje mnoho ajurvédskych bylín, ktoré podporujú správne fungovanie váta dóši, a práve tie sú vhodné počas jesenných mesiacov. Medzi ne patria napríklad AshwagandhaGuduchi, zázvor či kurkuma. Taktiež je mnoho ajurvédskych bylinných preparátov vhodných na vyrovnanie váty, či udržanie váty v rovnováhe. Triphala je vynikajúca kombinácia v prípade zápchy, Guduchi je vhodné na posilnenie imunity a trávenia, a Calm Easy v prípade nespavosti a stresu.

PREHLÁSENIE:

Toto prehlásenie sa vzťahuje na celý obsah našej webovej stránky. Všetky informácie uvedené na našej stránke sú všeobecné, a majú čisto informačný charakter. Boli starostlivo vybraté tak, aby vám pomohli udržať zdravý životný štýl, avšak nenahrádzajú individuálne odporúčania vášho lekára, či kvalifikovaného ajurvédskeho odborníka. 

Produkty v tomto e-shope nie sú určené na liečebné účely a nemajú slúžiť ako náhrada pestrej stravy. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, odporúčame aby ste sa obrátili na svojho praktického lekára alebo ajurvédskeho odborníka predtým, než zmeníte stravu alebo začnete používať akékoľvek výživové doplnky.

AYURDHARMA v médiach

Vypočujte si rozhovor s Danielou Juričić na Fun Rádiu.

Rozprávame sa o ajurvéde na Slovensku, jej účinkoch a výhodách. Príďte si nás vypočuť.
AYURDHARMA

ZAREGISTRUJTE SA PRE ODBER NEWSLETTERA

Buďte v obraze s našimi najnovšími správami a exkluzívnymi ponukami. Prihláste sa na odber nášho newslettera ešte dnes.

ALEBO NÁS SLEDUJTE