Každé ročné obdobie má vplyv na ľudský organizmus, avšak jar má hádam ten najväčší. Mnohí ľudia práve v tomto období trpia nadmerným zahlienením, nádchou, alergiami, či bolesťami hlavy a migrénou. Upravením stravy podľa ajurvédy a vhodnými bylinkami sa však tomu dá predísť.
Ako je možné, že zmeny ročných období majú na nás takýto vplyv a dá sa tomu vôbec predísť? Ajurvéda vraví, že všetko v tomto vesmíre (vrátane nášho tela), je zložené z piatich elementov – éteru (priestoru), vzduchu, ohňa, vody a zeme. Rôzne kombinácie týchto piatich elementov sa v ľudskom tele prejavujú ako tri základné bio-energetické regulátory zvané dóši – a to váta, pitta a kapha, ktoré regulujú všetky funkcie ľudského tela. Pokiaľ sú tieto dóši v rovnováhe, naše telo funguje správne. Ich stav však neustále kolíše. Na ich kvalitu a množstvo totiž pôsobí mnoho faktorov – výživa, životný štýl, cvičenie, denná rutina a taktiež sezónne zmeny. Každá sezóna prináša určité riziká pre naše zdravie, pretože vlastnosti prevládajúcich elementov vytvárajú prirodzený nárast určitých dóš. Ak sú včas zavedené patričné opatrenia, zvýšená dóša sa prirodzene vráti do svojej rovnováhy. Avšak ak strava a životný štýl nie sú patrične prispôsobené, nerovnováha dóš má tendenciu sa zhoršovať, až vyústi vznikom ochorenia. Inými slovami, zachovanie dobrého zdravia počas celého roka si vyžaduje neustále prispôsobovanie sa sezónnym zmenám prostredníctvom jedla, nápojov, cvičenia, a pod.
Jar z pohľadu Ajurvédy
Podľa Ajurvédy je jar kráľovnou ročných období. Po dlhej chladnej zime sa konečne otepľuje, príroda sa začína prebúdzať a prichádza obdobie klíčenia a rastu. Jar je teplá a vlhká (vlastnosti kapha dóši), preto je jar podľa Ajurvédy obdobie, počas ktorého prevláda kapha dóša. Vďaka zvýšenej teplote sa sneh nahromadený počas zimy začína roztápať. Takisto sa v ľudskom tele sa začína „topiť“ nahromadená kapha a odplavovať z tela von. Preto mnohí ľudia trpia počas jari nadmerným zahlienením či častým prechladnutím. Taktiež mnoho jedincov s kapha konštitúciou, alebo jedinci so zvýšenou kaphou trpia počas jari sennou nádchou, alergiami, či nadváhou. Najrýchlejší spôsob ako sa tejto nahromadenej kaphy zbaviť ešte predtým ako začne spôsobovať problémy je pravidelný jarný detox. Tou najdôležitejšou súčasťou tohto procesu je však úprava stravy a životného štýlu.
Zdravé stravovacie návyky počas jari
Jarný stravovací režim by mal pozostávať z vyhýbania sa ťažkým, mastným jedlám a jedlám a nápojom kyslej, sladkej a slanej chuti, pretože tieto spôsobujú nerovnováhu kaphy. To znamená, že človek by sa mal držať čo najďalej od mäsa, cukru, octu a mliečnych výrobkov (ghí je výnimkou). Obilniny ktorým sa treba vyhýbať sú pšenica, ryža, cestoviny, biela múka a výrobky z bielej múky. Je tiež vhodné znížiť konzumáciu banánov, kokosu, ďatlí, uhoriek, sladkých zemiakov a tekvíc. Úplne vylúčiť treba studené jedlá a nápoje, a prejedanie sa. Najlepšie je jesť tri menšie jedlá za deň, v pravidelnom čase. Potraviny horkej, štipľavej a trpkej chuti sú počas jari tie najvhodnejšie. Vhodnými obilninami sú proso, pohánka, amarant, jačmeň, kukurica, raž, quinoa a ovos. Strukoviny ako hrášok, mung fazuľky, červená šošovica či cícer napomáhajú eliminácii nadmernej kapha dóši. Najlepšie druhy ovocia sú jabĺčka, marhule, hrušky, čerešne, tmavé hrozno, broskyne, hrozienka a bobuľové ovocie. Zelenina, ktorá je pre kaphu obzvlášť dobrá zahŕňa listovú zeleninu, reďkovky, kaleráb, špenát, špargľu, artičoky, cviklu a okru.
Ako upraviť životný štýl počas jarného obdobia
Počas jari odporúča Ajurvéda vstávať v skorých ranných hodinách. Oškrabanie jazyka a tzv. Jala Néti – prepláchnutie nosových dutín slanou vodu, by mali byť každodennou súčasťou rannej hygieny. Napomáhajú totiž odstrániť naakumulované baktérie z ústnej dutiny a kaphu z oblasti hlavy. Ajurvéda tiež odporúča premasírovať celé telo sa zahriatym sezamovým olejom a následne sa osprchovať teplou vodou. Ranná samo-masáž odstraňuje stuhnutie svalov a podporuje správny obeh a odtok lymfy. Počas sprchovania môžete robiť gandúšu – prepláchnutie ústnej dutiny kokosovým olejom. Nezabudnite však olej po 10 minútach vypľuť. Následne vypite veľký pohár teplej vody, čo vám pomôže vyprázdniť sa. Ak cvičíte jógu, vhodné ásany sú tie, ktoré vyrovnávajú kapha dóšu (tie, čo uvoľňujú a otvárajú hrudník a tie, čo podporujú trávenie a metabolizmus). Medzi ne patrí hlavne Pozdrav slnku, Mostík, Ryba, Pluh, Kobra, Loďka, Krava a Mačka. Z jogových dychových cvičení sú to hlavne Kapalabhati a Bhastrika. Ďalšie vhodné druhy cvičenia sú beh, skákanie, turistika, rýchla chôdza a kulturistika.
Vhodné ajurvédske bylinky počas jari
Celkovo je teda jar pre mnohých ľudí krásna a „zdravá“ sezóna, s výnimkou jedincov s kapha konštitúciou a ľudí s už existujúcou kapha nerovnováhou. V takom prípade odporúča Ajurvéda popri úprave stravy a životného štýlu aj konzumáciu vhodných byliniek. Hádam najvhodnejšia bylinka počas jari je Guduchi. Guduchi totiž podporuje imunitu práve tým, že detoxikuje a tonizuje pečeň a je schopná odstrániť nadmernú kaphu a toxíny aj z tých najmenších kanálikov ľudského tela.
V skutočnosti je však mnoho ďaľších ajurvédskych bylín a doplnkov, ktoré podporujú správne fungovanie kapha dóši, a preto sú vhodné hlavne počas jarného obdobia. Medzi ne patria napríklad Zmes pre kapha dóšu, Sitopaladi, Vasaka, Tulsi, kurkuma, škorica, zázvor, Triphala a mnoho ďaľších. Ak jedinec trpí jarnými zdravotnými problémami, Ajurvéda kombinuje rôzne bylinky a preparáty podľa toho či ide o prechladnutie, nadváhu, alebo alergie.
PREHLÁSENIE:
Toto prehlásenie sa vzťahuje na celý obsah našej webovej stránky. Všetky informácie uvedené na našej stránke sú všeobecné, a majú čisto informačný charakter. Boli starostlivo vybraté tak, aby vám pomohli udržať zdravý životný štýl, avšak nenahrádzajú individuálne odporúčania vášho lekára, či kvalifikovaného ajurvédskeho odborníka.
Produkty v tomto e-shope nie sú určené na liečebné účely a nemajú slúžiť ako náhrada pestrej stravy. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, odporúčame aby ste sa obrátili na svojho praktického lekára alebo ajurvédskeho odborníka predtým, než zmeníte stravu alebo začnete používať akékoľvek výživové doplnky.